AKP’li köşe yazarı: “Kıbrıs’ı ilhak ettik, Bayırbucak’ı ilhak etsek ne olur?”

ADL (Yorum-Haber)

TC’de faaliyet gösteren Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni ve Star Gazetesi yazarı Hasan Öztürk,  Rus savaş uçağının düşürülmesiyle bir kez daha gündeme gelen Suriye’nin Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmenleri’nin yaşadığı bölgeye ilişkin olarak, “Bayırbucak ya da Türkmen Dağı, Türkiye için Kıbrıs kadar önemli değil midir? Bayırbucak’ı ilhak etsek ne olur?” sorusunu sordu. Öztürk, “Bayırbucak Türkmenlerinin bunu istediğini biliyoruz. Türkiye’nin bunu şu an için yapamayacağını da biliyoruz” ifadesini kullandı.

Yazısının devamında 1974’de de değinen Öztürk, TC’nin 1960 anlaşmalarına göre garantör olduğunu ve elde edilen bu hakla TC’nin 1974’te Kıbrıs’a müdahale ettiğini belirtiyor. TC’nin Kıbrıs’a yaptığı müdahale için “Türkiye’nin Anadolu’dan tekrar taşmasının ikinci örneği” olarak düşünemez miyiz? Diyen Öztürk, TC’nin Kıbrıs’a müdahale ettiğini inkar etmek şöyle dursun,  “yakın geçmişimizde “garantörlük” üzerinden Kıbrıs Barış Harekatı gibi doğrudan Anadolu’dan taşan bir müdahalemiz söz konusu” diyerek müdahaleyi kabulleniyor.

TC’de saray politikalarının tetikçisi olan bu kalemlerin yazdıkları ve söyledikleri aslında TC hükümetinin politikalarını yansıtıyor. TC’nin Kıbrıs’ı ilhak ve aslında işgal ettiğini kabul eden ve bununla ilgili hoşnutluğunu da dile getiren Öztürk, yazısında bir adım ileriye giderek, ilhakla ilgili orada yaşayanlarının rızasına gerek olmadığını ifade ederken aslında “Biz istersek, olur” diyor. Yeni Osmanlı hayallerinin dışa vurumu olan bu köşe yazısı,  TC’nin hem Kıbrıs hem de dışa politikası ile ilgili de ipuçları veriyor.

Yazının tam metni için: http://haber.star.com.tr/yazar/bayirbucaki-ilhak-etsek/yazi-1072157