Arıklı, Sağlık Üst Komitesi’nin Kararlarına Uymak Zorunda Kalmaktan Şikayetçi

arıklı

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, bir TV programına canlı bağlantı ile katılarak Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kararlarını halkla paylaşmasından rahatsız olduğunu dile getirdi.

Baskıya maruz kalmaktan şikayet eden Arıklı, halk sağlığı açısından bilimsel veriler ışığında alınan kararlar için “Uymak zorunda kalıyoruz” dedi.

Bu ifade Arıklı’nın başka şeyleri halk sağlığının önüne koyduğunu kantılıyor.

Arıklı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin, aldığı kararları Bakanlar Kurulu’na ‘baskı’ oluşturmak için kamuoyuyla paylaştığını ifade ederek, “Kararlar bize gelmeden kamuoyu tarafından duyuluyor. Baskıya maruz kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kamuoyu baskısına maruz kalmaları nedeniyle Üst Komite’nin kararlarına “uymak zorunda kaldıklarını” belirten Arıklı, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’na göre, Üst Komite’nin aldığı kararları ilk olarak Sağlık Bakanlığı’na iletmesi ardından ise Bakanlar Kurulu tarafından değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Arıklı, yasa çerçevesinde, kararların ilk olarak Sağlık Bakanlığı’na ardından Bakanlar Kurulu’na getirilmesi halinde, kararların daha net bir şekilde alınabileceğini dile getirdi.