Birleşik Kıbrıs Partisi’nin “Hükümet Servet Vergisi Koysun mu?” Sorusuna Cevabı

www.ankaradegillefkosa.org olarak, hükümette bulunmayan meclis içi ve dışı tüm partilerin genel başkanlarına veye yetkililerine, içinden geçtiğimiz bu zor günlerde kaynak yaratmak için, ülkedeki en üst gelir grubuna ait kişilere yönelik bir defaya mahsus bir servet vergisinin uygulamaya konması hakkında sorduğumuz soru üzerine Birleşik Kıbrıs Partisi’nden gelen cevabı olduğu gibi yayınlıyoruz.

www.ankaradegillefkosa.org’un “Hükümet servet vergisi koysun mu?” sorusuna diğer siyasi partilerden gelen cevaplar da önümüzdeki günlerde cevapların geliş sırasına göre yayınlanacaktır.

İşte BKP’nin cevabı:

Kuzey Kıbrıs’ta yaratılan resim sömürü üzerine kurulmuştur. Uluslararası hukukun dışında oluşumuz, bunun kolayca yürütülmesini sağlamaktadır. Ankara’ya bağımlı, onun kontrol ve denetiminde faaliyet gösteren işbirlikçi bir sınıf yaratılmaktadır. Uygulanan kapitalist model, kaynakların küçük bir gurubun elinde toplanmasını sağlamıştır. Bu gurup siyaset içerisinde de aktif görev almaktadır. Bütçesi devamlı olarak açık veren KKTC, bu açığı Türkiye’den borçlanma ve dolaylı vergilerle kapatmaya çalışmaktadır.

Sıkıştığında halkın cebine saldıran hükümetler sermaye kesimlerine yüklenmeye cesaret edememektedir. Gelinen aşamada KKTC bütçesi gelirlerini büyük oranda yitirmiştir. Be yapacağını bilmez şekilde sağa sola sataşmakta, her kafadan bir ses çıkmaktadır. Öncelikle yapılması gereken çok kazananların vergilerinin artması veya çok kazananlardan kesinti yapılmasıdır. BKP, servet vergisini desteklemektedir. Toplumdan fedakarlık istenecekse, önce halkın iliklerine kadar sömüren sınıflardan başlanması doğaldır. Servet vergisini destekliyoruz. Parlamentoda bulunan ve varlıklarını düzene endekslemiş kesimlerin bunu yapacağına inanmamakla birlikte, böyle bir adım atmaları durumunda buna destek vereceğiz. 

BKP Genel Başkanı

İzzet İzcan