Devlet Okullarında Kayıt Soygununa Devam: 790TL Yoksa Kayıt da Yok!

Lefkoşa Türk Lisesi’nde, okul idaresinin aldığı “790 TL yoksa kayıt hakkı da yok” kararı, emekçi halkı çzor durumda bırakıyor.

Kıbrıs Postası’ndan Ertuğrul Senova’nın haberine göre; çocuklarını Lefkoşa Türk Lisesi’ne (LTL) kaydettirmek isteyen veliler, okul idaresi tarafından oldukça ‘katı’ ifadelerle donatılmış kayıt kabul koşullarını içeren bir formla karşılaştı.

Okulun kayıt kabul koşulları dahilinde; her bir çocuk için 690 TL’lik üniforma parası ve okul aile birliği için 100 TL’lik destek ücreti olmak üzere, toplamda 790 TL’nin talep ediliyor.

(Kıbrıs Postası)

Fotoğraf: Kıbrıs Postası

Sermayeye Çok, Halka Yok!

Gelmiş geçmiş tüm hükümetler; sermayeye teşvik, fon, vergi affı vb. kalemler altında oluk oluk kamu kaynağı aktarırken, Anayasaya göre 18 yaşına kadar ücretiz olması gereken eğitim için okullara bütçe aktarmayarak hem velileri hem de okul idarelerini zor durumda bırakıyor.

Kamu Okulları Öksüz Ancak Kayıt İçin Para Talep Edilemez

Okulların kendilerine ayrılan herhangi bir bütçe olmamasından ötürü öğretim yılı içersinde gereksinim duydukları  bütçeyi kantin gelirleri, üniforma satışı, kermes, bağış vb.  kalemlerden sağladığı biliniyor. Ancak kayıt için zorunlu olarak ücret talep etmek de yasal değil.

Kamu okullarının bütçe sorununu çözmesi gereken Bakanlığın ise ne yapacağı merak konusu.