Gericiler Hediye Dükkanı Gibi: Yardım Edilmiş Yoksullar İstiyorlar

ADL Özel

Türkiye’de devam eden  gerici AKP iktidarı süresince ülkemizde daha örgütlü hale gelen gerici örgütler, sadaka kültürü üzerinden kitlelerle temas kurma arayışına devam ediyor.

Erbakancı “Milli Görüş” geleneğinin ülkemizdeki örgütlenmesi olan ve özellikle üniversite öğrencileri arasında  taraftar toplamaya çalışan ESKAD, örgütlenme faaliyetlerine hediye dağıtarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda  düzenledikleri dini içerikli yarışmalarla hediye dağıtan dernek benzeri çalışmaları bu yıl da yapıyor.

1.’ye Dizüstü Bilgisayar

“Davam Erbakan Kitap Yarışması” adlı yarışmada, gerici Milli Görüş hareketinin sembol ismi Necmettin Erbakan’ın yazdığı “ Davam” adlı kitapla ilgili sorulara verilecek yanıtlar sonrasında yapılacak olan değerlendirmede; 1. gelene dizüstü bilgisayar, 2.’ye tam ve 3.’ye ise yarım altın verileceği duyuruluyor.

Kudüs Ziyareti

Öte yandan bunun yanında “Kudüs’e Mektup Yarışması” da düzenleyen örgüt, bu yarışmada ise hediye olarak “Kudüs ziyareti” veriyor. Sadaka kültürünün çok yaygın olarak kullanıldığı bu tarz gerici örgütlerde, yardım ve ödül dağıtma gibi yöntemler yoksullar ve gençler ile temas kurmak için sürekli olarak kullanılıyor.

Sabah Namazına Servis

Özellikle Kurban bayramlarında et ve yiyecek yardımı ile  Erbakan ve Kudüs ile ilgili sıkça etkinlikler yapan ve Lefkoşa’daki Selimiye Camii’ni devamlı surette kullanan ESKAD, çalışmalarını Milli Görüş hareketinin Türkiye’deki gençlik örgütlenmesi olan Anadolu Gençlik Derneği ile paralel yürütüyor. UBP milletvekilleri Sunat Atun ve Zorlu Töre’yi de dönem dönem ziyaret eden ESKAD’ın faaliyetleri arasında servis kaldırarak sabah namazına gitme etkinlikliği de var.

“Şafak Operasyonu”

Namazın ardından kahvaltı verilen bu etkinliklere “Şafak Operasyonu” adı veriliyor. Öte yandan yarışmalar düzenleyerek hediye dağıtma anlayışı diğer örgütlerde de günden güne artıyor. Yurt ve halı saha sahibi olan Türk İslam Kültür Cemiyeti de kısa süre önce liseli öğrencilere yönelik para ödüllü halı saha turnuvası düzenlemişti.

Hastanede Çay ve Poğaça İkramı

Diğer  gerici yapılanmalardan  KKTC Milli İradeye Saygı Platformu, KKTC Yardımlaşma Dayanışma Derneği ile Doğa ve Çevre Kulübü, Lefkoşa  Devlet Hastanesi’nde ve Tren Yolu Kliniği’nde halka çay ve poğaça ikram ederek halkla temas kurma arayışını sadaka kültürü yoluyla gerçekleştirdi.
“İyilik Yap Mutlu Ol” teması, gerçekleştirilen dağıtımın  sadaka kültürü ile destekçi kazanma niyetine bir nevi örtü görevi yapıyor.