Güney’de Kooperatif Bankası İçin Kitlesel Eylem(Çeviri Haber)

27 Mart akşamı Kıbrıs’ın güneyinde binlerce kişi, eğitim ve tarım sektöründen örgütler ve sendikalar tarafından düzenlenen eyleme katılarak Kooperatif Bankasının kapatılıp Hellenic Bank’a satılmasını ve sermayenin yükünün halkın sırtına bindirilmesini protesto etti.

Topluma karşı bu suçu işleyerek bankayı batıranların yargılanmalarını talep eden eylemciler, ayrıca yıllar boyunca yüksek faiz uygulamalarının önlenmesinde ve düşük sosyal tabakalarının korunmasında büyük rol oynayan Kooperatif Bankasının yeniden kurulması da talep etti.

Kooperatif Bankası’nı satın alan Hellenic Bank’ın hisse yapısı ise büyük ölçüde ABD fonu tarafından kontrol edilmekte. Bankanın çöküşü ve Hellenic tarafından satın alınmasından sonra, Başsavcı çöküşü araştırmak için bağımsız bir komite atamıştı.

Komitenin sonucu, sorumluluğun mevcut hükümetin Maliye Bakanı’na ait olmasıydı, ancak hükümet bu sonucu toptan bir şekilde reddetti ve bankanın sürdürülebilir olmadığında ısrar etti. Fakat burjuvazi ile işbirliği içinde olan hükümetin niyeti başından beri bankayı özel sermayeye satmak olmuştu.

Çeviri: Bağımsızlık Yolu Dış İlişkiler Komitesi/Nehir Özkızan