Hayvancıların Yaşadığı Problemler Nelerdir, Nasıl Çözülebilir – Kemal Büyükhoca

Hayvancıların yaşadığı problemler hakkında az veya çok herkesin bilgisi vardır. Peki bu problemler neden bitmek bilmiyor ? Herkes sorunu görüp şikayet ediyor fakat hükümet uzun zamandır hayvancıların sorunlarını çözemiyor. Belli ki problemlerin tam olarak nerden kaynaklandığı görülemiyor.

 

Gündemden örnek verecek olursak, dün hayvancıların Lefkoşa’da gerçekleşecek eylemi, Türkiye’de yaşananlar nedeniyle ertelenmişti. Hayvancıların şikayetçi oldukları 10 tane madde vardır.

 

Bunlardan en önemlisi süt fiyatlarının düşürülmesi ve hiçbir defa zamanında ödenmemesidir. Bilindiği üzere herhangi bir ürün piyasada ne kadar çok olursa fiyatı o kadar düşük olur. Sütün bolluğundan bazen sütler fabrikalar tarafından alınmıyor ve dökülmek zorunda kalınıyor. Bu, hayvancıların borçlanmasına sebep oluyor. Çünkü hayvancılar için bir gelir kalemi olan süt fiyatları düşürülürken, bir gider kalemi olan yem fiyatları sabit kalıyor. Son senelerdeki kuraklıktan dolayı arpalar da olmuyor.

 

Peki bu sorunlar nasıl çözülebilir ?

 

Yasalara bakacak olursak, memur olan birinin hayvancılık yapıp sütünü fabrikalara satması yasal değildir. Fakat hayvanlarını eşlerinin veya 18 yaşını doldurmuşsa çocuklarının üzerine yapıyorlar. Bu kişilerin sayısı hiç de az değil. Benim yaşadığım köyde altı kişi büyükbaş hayvancılık yapıyor. Bunlardan üçü bu durumda. Hem veteriner dairesinde çalışan, hem hayvancılık yapan hem de soğuk süt taşımacılık ihalesini alan insanlar var. Daireye günde sadece birkaç saat gidiyorlar. Yukarıdan da bunlara göz yumuluyor.

 

Kısacası bu gibi işlerin yolunda gidebilmesi için herkesin kendi işini yapması gerekir. Hayvancıların yüzde ellisi memur olursa, süt bolluğundan fiyatlar da düşer, sütler yerlere de dökülür.