“Hem kuzeyden hem de güneyden sıkıştıran faşizm karşısında vardık, varız, var olacağız!”

genel sekreter
genel sekreter

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreter Yardımcısı Münür Rahvancıoğlu, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in bazı Kıbrıslı Türklerin KC seyahat belgelerinin iptal edileceğine dair açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Açıklama şöyle:

Kıbrıs milliyetçilerinin ellerini patlatırcasına alkışladıkları Anastasiadis demiş ki; “Seyahat belgelerini geri almaktan söz ediyorum. Anayasa, anayasal düzene bağlılığı ve ülkenin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü savunmayı öngörüyorken Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayan, ayrılıkçılık ve ülkeyi taksim etme lehine propaganda yapan biri Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna sahip olamaz.”Hangi “Anayasa”dan bahsediyor? 1963’de üstüne çöreklendikleri Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’ndan…

Ben bu Anayasa’ya bağlı değilim!Kıbrıs’ın bir bütün olarak bağımsızlığını savunuyorum, ama Anastasiadis zihniyetindekilere göre federasyonu savunduğum için; “toprak bütünlüğünü” de savunmamış oluyorum. Zaten Kıbrıs Cumhuriyetini de tanımıyorum! Bu ortaklık cumhuriyetinin 1963’te sona erdiğini ve birleşik, federal bir devlet kurulması gerektiğini düşünüyorum. Bu yönde de propaganda yapıyorum. Bu durumda sadece UBP’lilerin değil ben de dahil, federasyonu savunan tüm Kıbrıslı Türkler ve samimi olarak federasyonu savunan tüm Kıbrıslı Elenlerin pasaportunu geri alması lazım Anastasiadis’in…

Zaten kendisi de farklı bir şey söylemedi, bu konuyu UBP’lilerle ilgiliymiş gibi sunanlar içimizdeki Anastasiadis sevdalılarıdır!

Kendisine “madem öyle buyur alabiliyorsan benim pasaportumu da al, sonuçlarını birlikte görelim” demek isterdim. Ama pasaportum yok, ihtiyaç duymadım, başvurmadım. Faşist zihniyetiniz nedeniyle bana verdiğiniz ama kızıma vermediğiniz bir kimliğim var sadece.

Size göre kızım taşıma nüfus, işgalci ve yerleşik! Öyle olsun bay faşist! Bugün sizin borunuz ötüyor. Ama sanmayın ki Tayyip Erdoğan’ın dinsel gericiliğine karşı mücadele ediyoruz diye, sizin şövenizminiz karşısında susacağız! Hem kuzeyden hem de güneyden sıkıştıran faşizm karşısında vardık, varız, var olacağız!