İçişleri Bakanlığı Anayasa’yı Çiğniyor

Yenidüzen’den Didem Menteş’in haberine göre;

UBP-DP Hükümeti tarafından Kaymakamlıklara dağıtılan ve gösteri, yürüyüş ve benzeri etkinlikler için İçişleri Bakanlığı’ndan izin alınması gerektiğini belirten talimatla Anayasa’nın çiğnendiği iddia edildi.

20 Mayıs 2016 tarihli talimat yazısında, “Bölgenizde yapılacak, gösteri, yürüyüş ve benzeri tüm etkinliklere Kaymakamlıklarınızca izin verilmeden önce, Bakanlığımıza bilgi verip gerekli onayın tarafımızdan alınması gerekmektedir” yazıyor.

“Yurttaşlar önceden izin almaksızın..”

kktc Anayasası Madde 32’de “Yurttaşlar, önceden izin almaksızın, silahsız ve saldırısız toplanma veya gösteri yürüyüşü yapma hakkına sahiptir. Bu hak, kamu düzenini korumak için yasa ile sınırlanabilir.” diyor. Yenidüzen’in haberinde, Bakanlık tarafından gönderilen talimatla Anayasa Madde 32’nin ihlal edildiği iddia ediliyor.

Sendikalar tepki  gösterdi

İçişleri Bakanlığı’nın çağdışı, faşizan, halktan korkan bu kararına karşı sendika temsilcileri çok sert tepki gösterdi.

DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek, bu uygulamanın antidemokratik, faşizan bir uygulama olduğuna dikkat çekerek, şiddetle protesto ettiklerini dile getirdi.

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, İçişleri Bakanlığı’nın uygulamasını “faşizmin hortlaması” olarak değerlendirdi.

Anayasa’nın ilgili maddesine göre her KKTC vatandaşının, barışçıl maksatlarla olmak üzere her türlü gösteri ve yürüyüş hakkına sahip olduğunu belirten KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, bu alınan kararın tamamen faşizan bir karar olduğunu vurguladı.

Ayrıca TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı ise “biz istediğimiz zaman eylem yaparız.” diyerek alınan karara tepki gösterdi.

Haberin tamamı için; Yenidüzen.com