Mülteci Düşmanı Gemi Para Karşılığı İnsan Kaçakçılığı Yapıyor

ADL Özel

Avrupa’da Defend Europe isimli aşırı sağcı grubun topladıkları fonlar ile kiraladıkları ve insan kaçakçılığını önlemek adı altında mültecileri taşıyan ve onlara yardım ulaştırmaya çalışan gemileri engellemek (batırmak) amacıyla yola çıkan “C-Star” gemisi dün Mağusa Limanı’na demirlemişti.

ADL olarak özel haberimiz ile gündeme taşıdığımız gemide 9 mürettebatın yanında 20 de Tamil etnik grubundan, Sri Lanka uyruklu kişi bulunmaktaydı.

Gemiye dün çıkan görevlilere geminin bir araştırma gemisi olduğu, 20 Sri Lankalının ise öğrenci oldukları ve gemide stajyer olduğu bilgisi verilmişti. Bu 20 kişinin Ercan üzerinden ülkelerine dönecekleri de bildirilmişti.

Konu bilgilerine gelmesinin ardından dün harekete geçen Mülteci Hakları Derneği (MHD) ve SOS ise Mağusa’ya giderek gemideki Sri Lankalıların durumları hakkında bilgi almıştı. Ardından ise 20 Sri Lankalı CÖŞ’e bağlı polis ekibi ile birlikte havalanına götürüldü.

Thomas Egerstrom Ercan’da

Maritime Özel Güvenlik Grubu’nun sahibi ve farklı kaynaklarca silah kaçakçısı, silahlı grup lideri ve finansörü gibi isimlerle anılan Thomas Egerstorm dün akşam havaalanına gelerek 20 Sri Lankalının uçak biletlerini ödedi ve aldı.

Dün gece geç saatlerde ise Sri Lankalılardan bir kısmı MHD ve SOS’e ulaşarak sığınma talebinde bulunmak istediklerini beyan etti. Bunun üzerine ise dernekler havaalanına hareket etti.

Mültecilerden Para Aldılar

Kendileri ile görüşen dernek temsilcilerine sığınma başvurusunda bulunmak istediklerini beyan eden Sri Lankalılar, İtalya’ya ulaştırılmak üzere yüksek meblağlarda para alındığını bildirdiler.

Polis Devreye Sokulabildi

Sabaha yakın sığınma başvurusunda bulunan 5 kişi ile dernek yetkileri Mağusa’ya giderek polise gerekli bilgilendirmeleri yaptı.

ADL’nin Gümrük yetkililerinden elde ettiği bilgilere göre, soruşturma için yeniden gemiye çıkılıyor.

Mültecilerden Mağusa Polisinde ifade alınıyor..