Paris saldırısı: En 160 kişi hayatını kaybetti, sınırlar kapatıldı

Fransa’nın başkenti Paris’te farklı noktalara peş peşe saldırılar gerçekleşti. Yedi ayrı noktaya düzenlenen bombalı ve silahlı saldırılarda en az 160 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Sadece Bataclan Konser Salonu’ndaki rehine krizinde 118 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Saldırıları IŞİD’in üstlendiği öne sürüldü

Fransa’nın başkenti Paris’te farklı noktalara peş peşe saldırılar gerçekleşti. Yedi ayrı noktaya düzenlenen bombalı ve silahlı saldırılarda en az 160 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Sadece Bataclan Konser Salonu’ndaki rehine krizinde 118 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Saldırıları IŞİD’in üstlendiği öne sürüldü.

Saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısına ilişkin henüz net bir açıklama yapılmadı. CNN Türk’ün aktardığına göre; Paris Başsavcısı 120’nin üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini ve bu sayının daha da artabileceğini açıkladı. Paris Belediye Başkanı ise sadece Bataclan Konser Salonu’nda 118 kişinin hayatını kaybettiğini belirtiyor. Paris’teki saldırılar, kentin doğusunda bir restoranda, metro istasyonunda, konser salonunda ve bir alışveriş merkezinde silahlı saldırı, stadyum yakınında ise ikisi intihar saldırısı biri de bombalı saldırı şeklinde gerçekleşti. BBC Türkçe ve Al Jazeera Türk’te yer alan haberlere göre; Paris’te restoran ve barların yoğun olduğu 10. bölgedeki Petit Cambodge  ve 11. bölgedeki Bataclan Konser Salonu yakınlarında ateş açıldı. Konser Salonu’nda bulunan 100 kişi rehin alındı.

Patlama sesi stadyumdan duyuldu, Hollande stadı terk etti

Stade de France (Fransa Stadyumu) yakınlarındaki saldırı sırasında, stadda Fransa ile Almanya milli takımları arasında futbol maçı oynanıyordu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da stadyumdaydı. Patlama sesi stadyumdan duyulduktan sonra Hollande kolluk kuvvetleri tarafından stadyumdan güvenli bir bölgeye götürüldü. Patlama esnasında statta olan ve tanık olan kişi yaşananları NTV’ye şu şekilde anlattı: “İki defa çok büyük ses duyduk. Stadın içerisinden değil ama dışarıdan geldiği belli oluyordu. Fakat biz ses yapan bir şey atıldı gibi düşündük. Sessizlik oldu bir anda, ondan sonra türbinler tekrar hareketlenmeye başladı. Maç da durmadığı için biz hissetmedik sahanın içinde. Çok büyük bir panik oldu. Sonra polis elinde ağır silahlarla insanlara bağırıyordu, ‘Çabuk boşaltın burayı” diye. Evimize gitmeye çalışıyorduk. Metrolar, trenler kapalı. Büyük bir panik var her bölgede” dedi. Fransız polisi, Stad de France çevresinde iki intihar saldırısı ve bir bombalı saldırı düzenlendiğini açıkladı. İlk saldırıların ardından Les Halles’te bir alışveriş merkezinde silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıların ardından bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, sınırların kapatıldığını ve ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

Bataclan Katliamı: En az 118 kişi yaşamını yitirdi

CNN Türk’ün aktardığına göre, iki saldırgan Bataclan Konser Salonu’na baskın düzenledi. Salona girişte 18 kişiyi katleden saldırganların 100 kişiyi de rehin aldığı belirtildi. Rehine krizi sonrası olay yerine gelen Fransız özel timleriyle saldırganlar arasında çatışma yaşandığı ve iki saldırganın öldürüldüğü bildirildi. Sputnik’in aktardığına göre, Fransız polisi, Bataclan Konser Salonu’ndaki 100 rehinenin hayatını kaybettiğini açıkladı. Paris Belediye Başkanı ise Bataclan Konser Salonu’nda saldırıda 118 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Mülteci kampı ateşe verildi

Paris’teki saldırılar sonrası kentin kuzeyindeki Calais bölgesinde bir mülteci kampının ateşe verildiği ve bölgeden silah seslerinin geldiği belirtiliyor. Calais Kampı’nda Sudan, Eritre, Etiyopya, Afganistan ve Suriye’den gelen mülteciler yaşıyor.

Saldırıları IŞİD üstlendi iddiası

Rusya’nın resmi haber ajansı Sputnik, Paris’te yaşanan saldırıları IŞİD’in üstlendiğini açıkladı. Gündüz saatlerinde Almanya milli takımının Paris’te kaldığı otele bomba ihbarı yapılmış, otel tedbir için boşaltılmıştı. İhbar asılsız çıkınca da takım otele geri dönmüştü.

Sendika.Org