Salgın Koşullarında Dahi Düşmanlıktan Vazgeçmiyorlar!

İnsanlığın zor günlerden geçtiği salgın koşullarında halklar arası dayanışma son derece önemliyken, milliyetçiler başka halklara yönelik düşmanca siyasetlerini bu zor koşullarda dahi sürdürüyorlar.

UBP Milletvekili Yasemin Öztürk de bu düşmanca siyasetin ülkemizdeki son örneklerinden biri oldu.

Yasemin Öztürk, İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin görüşmeleri ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın temasları sonucu, Kıbrıs’ın güneyinden Kıbrıs’ın kuzeyine gönderilmesi kararlaştırılan ilaçların kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.

Parasal değeri az olduğu iddiasıyla, “Bu ilaç yardımı bir sadaka ve yapılan haberler de Rum komşumuzu şirin göstermeye yönelik bir girişim” ifadelerini kullanan Öztürk, milliyetçiliğin her şartta aynı kafa yapısına sahip olduğunu da göstermiş oldu.

UBP Milletvekili Öztürk; 1976’dan 1994’e kesintisiz 18 yıl, ardından kesintili olarak 14 olmak üzere toplamda 32 yıl hükümetlerde bulunan ve mevcut hükümetin de büyük kanadı olan UBP’nin yaratamadığı kamusal sağlık hizmetlerinin sonucunda hala daha bazı kktc vatandaşlarının Kıbrıs’ın güneyindeki sağlık servislerinden faydalanmak zorunda bırakıldığının ya farkında değil ya da ucuz milliyetçilik yaparak gündem olmaya çalışıyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaratılan mevcut durumda, UBP’nin de büyük dahliyle, kamusal sağlık hizmetleri sırf özel hastaneler kar yapsındiye sağlık parasallaştırılmış halk özel hastanelerin insafına bırakılmış durumda.

Acil servislerde dahi halktan bağış adı altında yıllardır zorunlu olarak ücret alındığı da bilinen bir diğer gerçek.

Öte yandan İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nde UBP’nin büyük kanadı olduğu hükümetin Sağlık Bakanlığı’ndan da üye bulunuyor.

İlaç ve tıbbi malzeme kararının alınmasında UBP’ye ait bakanlığa mensup bürokratın da imzası var.

Ayrıca geçen ay içerisinde Sağlık Bakanlığının envanterindeki ilaçların, (Kıbrıs’ın güneyinden kuzeye yardım olarak yollanacak olan ilaç) yağmalanması konusunda ise hükümetin “Bulundu ve geri alındı” açıklamasıyla yetinmesine ve herhangi bir soruşturma başlatmamasına Yasemin Öztürk sessiz kalmıştı.