Templos Kararlı: Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı’yla görüştüler

Templos Koruma İnisiyatifi, Templos’ta  yapılması planlanan yurt binalarının bölgeyi bir çok anlamda olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle, şikayetlerini iletip destek istemek için temaslarda bulunuyor. 

 

Paşa, köyde bir halk oylamasına gidilmesi önerisinde bulundu

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyeret eden İnisiyatif Akıncı’dan, Templos’ta yurt  yapılmaması konusunda kendilerine destek vermesini istedi.  Zeytinlik İnisiyatifi adına konuşan Halil Paşa  Temploslular’ın, Girne ve Çatalköy’deki yapılaşmanın kendi bölgelerinde de gerçekleşeceği endişesinden dolayı yurt  inşaatına karşı bu kavgayı başlattıklarını belirtti.

Paşa, 4 tanesinin köy merkezinde olmak üzere 512 yataklık kapsiteye sahip 8 yurt binasının inşa edilmesinin  pek çok zeytinin sökülmesi ve köyün demografik yapısının değişmesi demek olduğunun altını çizdi.

Paşa ayrıca, çok katlı bina yapılması konusunda köyde bir halk oylamasına gidilmesi  önerisi getirdi.

Akıncı: Böyle bir yapılaşma katliamdır

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, heyetle yaptığı görüşmede,  bölge halkının çok katlı binaya karşı durulması konusunda “yerden göğe kadar haklı” olduğunu belirtti.

Girne’de 10 katlı bina yapımına izin verilmesinin yanlış olduğunun altını çizen  Akıncı; çevre, tarih ve kültür korunmadan kalkınmanın olamayacağını vurguladı.  Templos’ta  böyle bir yapılaşmanın “katliam” olacağını vurgulayan Akıncı, ilgili kurumlara çağrıda bulunarak  “İzinler verilmemeli. Bu çok yanlış olur.” dedi

İçişleri Bakanı’na toplanan imzalar sunuldu

Templos Koruma İnisiyatifi, İçişleri Bakanı Kutlu Evren’i ziyaret ederek  çok katlı yurt  yapılmaması için Templos’ta ikamet edenlerin kimlik kartı numaralarının da yazılı olduğu imzaları sundu.
İnisiyatif üyeleri Bakan Evren’den; Templos’un betonlaşmasına, tarihi ve kültürel dokusunun bozulmasına, köye ismini veren zeytin ağaçlarının heba olmasına ve köyün siluetinin bozulmasına karşı başlattıkları mücadeleye destek istedi.

Av. Bayramoğlu:  Girneliler, Girne’nin akciğerlerinde huzurlu bir şekilde yaşayabilsin

İnisiyatif Adına konuşan avukat Gürcan Bayramoğlu, yaklaşık bin kişilik nüfusu olan Templos’un, 512 yatak kapasiteli yeni bir alt yapıyı kaldıracak halde olmadığını ifade ederek, yeni yapılacak yurt ve çok katlı binaların köyün demografik yapısını bozacağı düşüncesinde olduklarını söyledi.

Bakan’dan basına izin ve  metne imza yok  

Ayrıca İçişleri Bakanı Evren, İnisiyatif’in ziyaretini basına kapatırken, bölgeli olmasına rağmen imzalaması için kendisine uzatılan  destek metnini imzalamadı.

 

Saat 17:00’de Hirondelle Çemberi’nde 

Mücadeleye bir dizi görüşmelerle devam eden inisiyatif, bir yandan da sokağı boş bırakmıyor. Templos Koruma İnisiyatifi bugün saat 17:00 de, Girne’de Hirondelle Çemberi olarak bilinen noktada pankartlı eylem yapıp bildiri de dağıtacak.

İlgili haberler:

 Templos (Zeytinlik) ve Ayorgi Peşkeşe ve Betonlaşmaya Direniyor

Temploslular mücadeleyi yükseltmeye kararlı