Toplumcu Kurtuluş Partisi-YG’nin “Hükümet Servet Vergisi Koysun mu?” Sorusuna Cevabı

www.ankaradegillefkosa.org olarak, hükümette bulunmayan meclis içi ve dışı tüm partilerin genel başkanlarına veye yetkililerine, içinden geçtiğimiz bu zor günlerde kaynak yaratmak için, ülkedeki en üst gelir grubuna ait kişilere yönelik bir defaya mahsus bir servet vergisinin uygulamaya konması hakkında sorduğumuz soru üzerine Toplumcu Kurtuluş Partisi-YG’den gelen cevabı olduğu gibi yayınlıyoruz.

www.ankaradegillefkosa.org’un “Hükümet servet vergisi koysun mu?” sorusuna diğer siyasi partilerden gelen cevaplar da önümüzdeki günlerde cevapların geliş sırasına göre yayınlanacaktır.

İşte TKP-YG’nin cevabı:

TOPLUMCU KURTULUŞ PARTİSİ YENİ GÜÇLER 14 Nisan Salı Biz Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) olarak, 29 Mart Pazar günü, 27 maddelik Ekonomik Önlem Paketi önerisi hazırlayarak, krizin faturasının dar gelirli emekçi kesimlere kesilip, sermayeye daha fazla kaynak aktaracak önlemler alınmasının kabul edilemez olduğunu kamuoyuna açıkladık.

Böyle bir kriz ortamında yapılması gereken zenginden alıp fakiri destekleyip yaşatmak olmalıdır. Önerilerimiz arasında yer alan maddeler şöyle:

1- Vergi reformu yapılarak büyük kazançlar elde eden kesimlerin gerçek anlamda vergi vermesi sağlanmalıdır.

2- Tüm kumarhaneleri kapsayacak şekilde her kumarhaneden 1 milyon dolar olacak şekilde ve gelecekte mahsuplaşmak üzere ödenek alınmalıdır.

3- Bankalar Birliği ve Merkez Bankası ile görüşerek sadece maliyet hesabın yapılarak faizler yeniden düzenlenmeli ve en azından kriz döneminde kar elde edilmemesi sağlanmalıdır.

4- Lüks tüketim vergisi, varlık vergisi, veraset vergisi getirilmelidir.

5- Bir milyon TL üzerindeki banka mevduatlarından bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 10 oranında vergi alınmalıdır.

TKP-YG Genel Başkanı

Mehmet Çakıcı