UBP ve DP’ye Dolarlı Çelenk: Emekçi Düşmanları

Bağımsızlık Yolu üyeleri hükümeti oluşturan UBP ve DP-UG’nin Genel Merkezleri önlerine giderek özel sektörde sendikalaşmayı sağlayacak yasa önerisine hükümetin ret oyu vermesi ile ilgili basın açıklaması okudu ve dolarlı siyah çelenk bırakma eylemi gerçekleştirdi

dolarlıcelenk2

Açıklama öncesi ve sonrası, hem DP-UG’den, hem de UBP’den hiç kimsenin eylemcilerin yanına gelmemesi dikkat çekti.

Açıklama öncesi konuşan Mustafa Keleşzade beşinci ayın, beşinci gününde bugün beşinci iş cinayetinin gerçekleştiğinden üzgün ve öfkeli olduklarını vurguladı. Bu iş cinayetlerinde özel sektörde sendikalaşmayı saatli bomba olarak tanımlayan hükümetin payının büyük olduğunu belirten Keleşzade, konuşmasının ardından sözü Bağımsızlık Yolu adına bildiriyi okumak üzere Yusuf Özgü Sertel’e bıraktı.

dolarlıcelenk4

Bağımsızlık Yolu adına Yusuf Özgü Sertel’in yaptığı açıklamada yasanın gelişimi, destekleyen bir çok örgütün varlığı ve TDP ile birlikte sunulması sürecine değinildi. Kimlerin emekten, kimlerin sömürüden yana olduğunun bir kez daha görüldüğünü ifade eden Sertel, varlık sebeplerinin ceplerini doldurmak olanların görevlerini yerine getirdiğini vurguladı. Mücadelenin yasanın sunulması ile son bulmayacağının altını çizen Sertel, sözlerine “Israrcıyız, inatçıyız. Çünkü biz emeğin yani hayatın tarafındayız.” diyerek son verdi.

doallıcelenk3

 

Bağımsızlık Yolu’nun açıklamasının tam metni şöyle;

 

Değerli Basın Emekçileri;

Geçtiğimiz Pazartesi günü, aklı ve yüreği emekten yana olanlar için önemli bir gündü. Çalışma yaşamının özellikle özel sektörde günden güne kötüleştiği koşullarda emekten yana sesler yankılandı mecliste.

1 yıldan fazla bir süredir sürdürdüğümüz “10 ve üzeri çalışanı olan patronların sendikasız emekçi çalıştırması yasaklansın” mücadelesi Toplumcu Demokrasi Partisi’nin işbirliğiyle meclise taşındı. Bağımsızlık Yolu ve TDP’nin yanında çok sayıda örgüt bu sürece çeşitli şekillerde destek verdi. Özel sektör çalışanlarının neredeyse tamamen örgütsüz olduğu, yurdumuz gençlerinin işsizlik yüzünden göç yollarına düştüğü, emekçilerin arasındaki bölünmüşlüğün dünden güne arttığı koşullarda yarına dair umut verici bu yasa emek düşmanı vekillerin oylarıyla reddedildi. Oylamaya TDP’nin 3 vekilinin 3’ü, CTP’nin ise 20 vekilinin 15’i katıldı. Toplamda 18 kabul, UBP ve DP-UG’ye ait 26 emekçi düşmanı ret oyu çıktı. Kimlerin yaşanan adaletsizliklere rağmen sömürüden yana tavır koyacağını ve emekçileri hiçe sayacağı bir kez daha görüldü. Varlık sebepleri kendi ceplerini doldurmaktan başka bir şey olmayanlar görevlerini yerine getirmiştir. Ancak emek düşmanlarına karşı devrimciler de görevlerinin farkındadır.

Hayata emekten yana bakanlar mücadeleye devam edecektir. Sendikasız çalıştırılmanın yasaklanması mücadelesi mecliste kabul görmemiş olabilir. Ancak sokaktaki durum böyle değildir. Güvencesiz koşullarda çalışanlar, patronların iki dudağı arasında yaşayanlar, işsizlik ve kötü iş koşulları yüzünden ülkeden ayrılmaya zorlananlar bu mücadelenin destekçisidirler. Mücadeleyi büyütecek olan da bu destektir. Ne UBP, ne DP ne de başka bir parti emekçilerin örgütlenmesi mücadelesini durduramayacaktır. Bağımsızlık Yolu olarak ısrarla vurguluyoruz ki; mücadelemize devam ediyoruz. Israrcıyız, inatçıyız. Çünkü biz emeğin yani hayatın tarafındayız.

 

SENDİKASIZ ÇALIŞTIRILMAK YASAKLANSIN

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELE!

 

Bağımsızlık Yolu