Beyrut’ta Binler Krize, Soyguna ve Yoksulluğa Karşı Sokağa indi

Lübnan Komünist Partisi’nin (LKP) çağrısıyla Beyrut’ta düzenlenen mitingde binlerce kişi ekonomik krize, soyguna ve yoksulluğa karşı sokağa indi. LKP Merkez Komite üyesi Cena Yasmin Nahal mitinge ilişkin “Geleneksel eylemci kitle dışında bir kitleyi kapsayabilmesi ve politik halk hareketini Beyrut sokaklarına taşıması anlamında da 2015’ten bu yana bir ilkti” değerlendirmesinde bulundu.

Lübnan Komünist Partisi (LKP) “Sokağa in!” sloganıyla dün (16 Aralık) başkent Beyrut’ta miting düzenledi. Binlerce Lübnanlı, merkez bankasından başlayarak 2015’teki kitle eylemlerinin merkezi olan Riyad el-Sulh Meydanı’na kadar yürüdü.

LKP Merkez Komite üyesi ve feminist yazar Cena Yasmin Nahal, mitingi, hükümete karşı bir “halk cephesi” oluşturmak üzere harekete geçmek için düzenlediklerini, temelde neoliberal politikalara karşı çıkan ve halkın güncel ihtiyaçlarını gözeten talepler sunduklarını belirterek şunları söyledi:

Sosyal güvenlik sistemi, eğitim, sağlık, ev kiraları, elektrik, çevre, işsizlik ve ücretler konusunda bir dizi ekonomik talep sunduk. Çünkü ekonomik durum oldukça kötüleşti, merkez bankası bizim paramızla bankaları destekliyor; elektrik, sağlık ve eğitimde kriz büyüyor ve politik liderler* göz göre göre soygun yapıyor.

 

“Yalnızca LKP’nin değil halkın mitingiydi”

Mitingin daha bir hafta önceden etkisini hissettirdiğini kaydeden Nahal, “LKP’li olmayanlar da protesto için çağrıda bulundu, talepleri destekledi ve halkı mitinge katılmaya çağırdı. Bizim de sürekli olmasını istediğimiz gibi miting yalnızca LKP’nin değil halkın mitingiydi” ifadelerini kullandı.

 

Nahal ayrıca, mitingde geniş bir katılımcı profili olduğunu ve bazı eylemcilerin Fransa’daki hareketi selamlamak için sarı yelekler giydiğini belirterek şunları söyledi:

Geleneksel eylemci kitle dışında bir kitleyi kapsayabilmesi ve politik halk hareketini Beyrut sokaklarına taşıması anlamında da 2015’ten bu yana bir ilkti. Bu miting, planladığımız bir dizi eylem içinde yalnızca bir adım. Burjuva politik liderlere karşı mücadele edecek güçlü bir halk cephesi inşa etme yolunda bir birikim yaratmasını umuyoruz.

 

(Sendika.Org)