1 Mayıs’ta Sokaklar Haykırdı: “Sendikasız Çalıştırılmak Yasaklansın”

1 Mayıs Lefkoşa’da coşkuyla kutlandı.

Saat 17.00’de Lefkoşa Otobüs Terminali’nde toplanmaya başlayan Bağımsızlık Yolu korteji, buradan Baraka Kültür Merkezi ve Emekçi Gençlik isimli grupla birlikte Kuğulu Park’a yürüdü.

Kuğulu Park önünde Basın-Sen kortejiyle buluşan Bağımsızlık Yolu ve Baraka Kültür Merkezi, “Sendikasız Çalıştırılmak Yasaklansın” ortak pankartı arkasında bir araya geldi.

Yürüyüş, Cumhurbaşkanlığı önünden geçilerek ara bölgeye kadar devam etti.

Özellikle geçişlerin yavaşlığı, uzun süre beklenilmesi ve kitlenin ciddi bir bölümünün barikatı geçmemesiyle, ara bölgedeki coşkunun kortejlerin yürüyüşüne oranla daha az olduğu ve bir süre sonra kitlenin dağıldığı görüldü.

“Sendikasız Çalıştırılmak Yasaklansın” pankartı arkasında buluşan Basın-Sen, Baraka Kültür Merkezi ve Bağımsızlık Yolu kortejleri, eylem boyunca hep bir ağızdan “Sendika haktır”, “sendikasız çalıştırılmak yasaklansın”, “Gün gelecek, devran dönecek, sermaye halka hesap verecek”, “İsyan devrim özgürlük!”, “Faşizme İnat Yaşasın Hayat”, “Ankara elini yakamızdan çek” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” gibi sloganlar attı.

Bağımsızlık Yolu Mağusa Örgütü “Özel Sektörün Kurutuluşu Sendika ile Olacak”, Omorfo Örgütü “Emek Çok Sendika Yok” pankartları açarken, Lefkoşa Örgütü Karl Marx’ın yer aldığı “Seni Seçtim Proleterya” pankartı ile yürüdü.

Basın-Sen “Özgür Basın Susturulamaz” pankartı arkasında yürürken, Baraka Kültür ise “Direnişin Şiiri, Özgürlüğün Şarkısı, Devrimin Provasıdır 1 Mayıs” dedi.

 

“Park, Oyun, Dondurma!” sloganları ve “biz geliyoruz” yazılı pankartları ile çocuklar, yürüyüşün en çok dikkat çeken korteji oldu.

103 Paylaşımlar