1 MAYIS’TA TAKSİM HALKA KAPATILACAK

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 1 Mayıs’ı yine halka kapatmak istediğini açıkladı

 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 1 Mayıs’ı yine halka kapatmak istediğini açıkladı. Sendikacılar ile görüşen Mutlu miting için Yenikapı’daki alanı önerirken sendika temsilcileri Taksim’de kutlama yapacaklarını açıkladı.
DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’nin Taksim’de ortak bir şekilde kutlayacaklarını daha önce açıkladıkları 1 Mayıs için İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile görüştü. Uzlaşma çıkmayan görüşmeden sonra açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs 1977’deki katliamın hesabı verilinceye kadar 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

VAZGEÇMEYECEĞİZ
Beko, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Geçen yıl inşaatları gerekçe göstererek Taksim’i işçilere açmamışlardı. Bu sene öyle bir bahaneleri yok. Senede 1 kere yapılan 1 Mayıs için neden Taksim dediğimizi defalarca kez ifade ettik. 1 Mayıs 1977’de katledilen 37 yoldaşımızın hesabı verilinceye kadar 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamaktan vazgeçmeyeceğiz.”

ÇUKUR BAHANEYMİŞ
Görüşmeye katılan TTB Merkez Konsey üyesi Osman Öztürk ise gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Artık geçen yıl bir çukur sebebiyle verilen yasak kararının bahane olduğu anlaşıldı. Taksim’de bırakın çukuru, artık trafik bile yok. Boş bir alan olarak duruyor. Fakat, Vali’nin tavrından da anlaşılacağı üzere böyle bir alanı yasaklamak hükümetyin siyasi bir tavrı neticesinde ortaya çıkıyor. AİHM kararına rağmen buranın yasaklanması kabul edilebilir değil.”

MUTLU TEHDİT ETTİ
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da görüşmeden sonra bir basın açıklaması yaptı. Mutlu “İşçiler 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak istediklerini belirttiler. Ben de bu isteğe katıldığımı ilettim. Taksim’de Atatürk anıtında ilgililerin katılımıyla çelenk koyma seremonisi düzenlenecek. Geçen sene Kazlıçeşme miting alanını göstermiştik. Bu sene onun yerine Yenikapı miting alanını önerdik. Ama şu anda benim önümde resmi bir müracaat olmadığı için resmi bir cevap verme durumunda değilim. Şu anda Yenikapı dışında herhangi bir alternatif söz konusu olmayacaktır” dedi.
Mutlu, açıklamanın sonunda ise 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenlere adeta tehdit niteliğinde sözlerle seslendi. Mutlu “Biz emekçi kardeşlerimizle asla ve asla böyle bir meseleden dolayı karşı karşıya gelmek istemeyiz. Ama devletin güvenlik güçlerine karşı çıkacak her türlü yapıyla mücadele etmek de bizim görevimizdir” dedi.

birgün

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply