22 Yıldır Değişmeyen Faşizm: Reynar’a “Faili Meçhul” Tehditi

Kamuoyunda 22 Ocak olayları olarak bilinen Afrika Gazetesi’ne saldıran faşistlerin yargılandığı davanın yargıcı olan ve o dönem aldığı tehditler sonrası istifa eden Tacan Reynar AKP yanlısı bir faşist tarafından yine tehdit edildi.

AKP destekçisi bir faşist dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Tacan Reynar: 2018 model Kutlu Adalı” yazarak eski kıdemli yargıcı “faili meçhul” cinayetle tehdit etti. Afrika Gazetesi’ne saldıran faşistlerin yargılandığı davada yargıç olan Tacan Reynar, dava süresince ölüm tehditleri almıştı. Mahkemenin aldığı karar sonrası faşistlere verilen cezaya rağmen faşistler, Şartlı Tahliye Kurulu tarafından tahliye edilmişti. ŞTK tarafından oybirliği ile faşistlerin tahliye edilmesi sonrası istifa eden Reynar, Yenidüzen gazetesinde yazdığı köşe yazıları nedeni ile dün akşam AKP yanlısı bir faşist tarafından hedef gösterildi.

Kutlu Adalı, St. Barbanas Kilisesi’nden tarihi ikonların çalınması üzerine yazmış olduğu “Başbakana Düşen” isimli köşe yazısı sonucu ölüm tehditleri almış ve 6 Temmuz 1996 gecesinde evinin önünde vurularak katledilmişti. Adalı’nın Türkiye’nin bilindik faşistlerinden Abdullah Çatlı tarafından öldürüldüğü ifade edilmesine rağmen, cinayetin aydınlatılması için devlet sorumluluğunu yerine getirmediğinden Kutlu Adalı cinayeti bugün halen daha “faili meçhul” olarak kayıtlara geçmekte.