24 Saatte 2 Ölüm

Ülkemizde 24 saat içerisinde biri çocuk iki emekçi inşaattan düşerek hayatını kaybetti.

Dün öğle saatlerinde iş görüşmesi için başka bir işçi ile birlikte inşaat halindeki apartmana giden 41 yaşındaki Doğan Turan, binanın beşinci katından, yaklaşık 15 metre yükseklikten beton zemine düşerek ağır yaralandı.

Algora İnşaat’a ait inşaatta elektrik ve telefon kabloları için bırakılan boşluk alandan düşen Turan ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı. Yasaya göre inşaat sahibi şirket tarafından korkuluklarla kapatılmış olması gereken alanda korkulukların bulunmadığı öğrenildi.

Biri hayatını kaybeden iki işçinin inşaata ilk kez o gün gittiği bilgisi doğrulanırken, “kaza” yaşandığı sırada 5. katta bulunmaları kayıt dışı şekilde çalıştırılmaya başladıkları veya başlamak üzere oldukları şüphesini güçlendiriyor. İşçi olmayanların, inşaat alanında bulunmaması gerekiyor.

Son Kurban 16 Yaşındaki Bir Çocuk

Lefkoşa’da yaşanan ölümün ardından, bu kez Gönyeli’de Avtepe Sokak’ta, yaklaşık 6 metre yükseklikten beton zemine düşerek ağır yaralanan 16 yaşındaki Mustafa Uçar, kaldırıldığı hastanede gece 22.15’te hayatını kaybetti.

Bir kaç ay önce Türkiye’den bir yakınının yanına tatile geldiği öne sürülen 16 yaşındaki çocuğun, kayıt dışı olarak çalıştırıldığı şüphesi ise araştırılmaya devam ediyor.

İki olayda da ciddi bir kayıt dışı çalıştırılma şüphesi ve güvenlik önlemlerinin alınmaması tepki çekiyor.

98 Paylaşımlar