“25 Kasım’a Kadar, 25 Bin İmza ile 5 Kadın Sığınma Evi”

Sosyal Riskleri Önleme Vakfı (SORÖV),“25 Kasım’a Kadar 25 Bin İmza ile 5 Kadın Sığınma Evi” imza kampanyası için kadına yönelik şiddeti önlemeyi dert edinen tüm kesimlere çağrıda bulundu.

Bağımsızlık Yolu olarak destekçilerinden olduğumuz imza kampanyası için yapılan çağrıda, “projemiz süresince yanımızda olan tüm gönüllü kişi ve örgütlerin de desteğiyle “25 Kasım’a Kadar 25 Bin İmza ile 5 Kadın Sığınma Evi” isimli bir kampanya başlatmaya karar vermiş bulunmaktayız.” denildi.

Açıklamada ayrıca, 26 Temmuz Salı saat 18.30’da Sosyal Riskleri Önleme Vakfı binasında, kampanya hazırlık toplantısı gerçekleştirileceği duyuruldu.

İmza kampanyasıyla ilgili Sosyal Riskleri Önleme Vakfı (SORÖV)’den yapılan çağrı şöyle:

“Ülkemizde kadına yönelik şiddet olayları nitel ve nicel olarak tırmanırken, Kıbrıs’ın kuzeyinde her kesimden kadına ulaşabilecek, görünür kadın sığınma evlerinin açılması da buna paralel bir önem arz etmektedir. Devletin bu konuda üzerine düşen vazifeyi yıllardır gerektiği gibi, tüm ilgili birim ve daireleri arasında koordinasyon sağlayacak biçimde yerine getirmemesi ve 2011 yılından beri, gönüllülük esasıyla vakfımız SORÖV tarafından yürütülen Kadın Sığınma Evi Projesini sonlandırma noktasına gelmemiz, mücadelenin sona erdiğine değil, bilakis yoğunlaşması gerektiğine işaret etmektedir.

Bu doğrultuda, projemiz süresince yanımızda olan tüm gönüllü kişi ve örgütlerin de desteğiyle “25 KASIM’A KADAR 25 BİN İMZA İLE 5 KADIN SIĞINMA EVİ” isimli bir kampanya başlatmaya karar vermiş bulunmaktayız.  Tüm duyarlı örgüt ve bireyleri kampanyamıza destek olmaya davet ederiz.

Dernek ve demokratik kitle örgütleriyle beraber etkinlikleri ve hedefleri genişletebileceğimiz kampanya hazırlık toplantımız, 26 Temmuz Salı saat 18:00’da Sosyal Riskleri Önleme Vakfı binasında gerçekleşecektir. Kampanya hedeflerine bağlı olarak, bu konuda hâlihazırda KKTC Meclisi tarafından kabul edilmiş olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi Yasası ışığında gerekli düzenlemelerin yapılarak Dairenin etkin ve faal hale getirilmesi öncelikli talebimiz olacaktır.

Kadına yönelik şiddeti önlemeyi dert edinen tüm örgüt ve bağımsız aktivistlere,  beraber çalışmak ve beraber üretmek için açık çağrımızdır.

 

Sosyal Riskleri Önleme Vakfı”

 

298 Paylaşımlar