6. Baraka Yaz Kursları Şenlikle Sona Erdi

Bu yıl 6.’sı düzenlenen Baraka Yaz Kursları, Cumartesi akşamı derneğin lokalinde gerçekleştirilen bir şenlikle tamamlandı. İlkokul çocuklarına yönelik olarak ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilen kurslar Temmuz ayı boyunca haftanın 6 günü devam etmişti.

Baraka Kültür Merkezi lokalinde yapılan ve 30 çocuğa hizmet veren yaz kursu kapsamında tiyatro, müzik, resim, fen deneyleri, yoga, satranç, halk dansları, modern dans gibi etkinliklerin yanı sıra alanında uzman kişilerin verdiği çevre bilinci, sağlıklı beslenme, evrim, arkeoloji, çocuk hakları, hayvan sevgisi, iş kazalarından korunma gibi seminerler de yer almıştı. Ayrıca kültür ve kitap temalı bir gezi de gerçekleştirilmişti.

Bu yıl “Özgürlük çocuk oyuncağı” temasını işleyen kursların kapanış şenliği, Baraka aktivisti Onur Bütüner’in açılış konuşmasıyla başladı.

Konuşmada, ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan gericilikle her alanda mücadele edilmesi gerektiği, bu bağlamda çocukların ve gençlerin bilim, kültür ve sanatla yetiştirilmesinin önemi belirtildi. “Okumuş insan halkının yanındadır” çağrısına cevap veren onlarca gönüllü eğitmenin kurslara katkı koyduğu da vurgulandı.

Samed Behrengi’nin öyküsünden oyunlaştırılan Küçük Kara Balık adlı tiyatro oyununun sahnelenmesiyle devam eden program, çocuk korosundan şarkılar, modern dans ve halk dansları gösterileriyle sürdü. Coşkulu geçen etkinliğin sonunda ise gönüllü eğitmenlere ve çocuklara hatıra armağanları verildi ve “Özgürlük” şarkısı hep birlikte söylendi.

 

47 Paylaşımlar