5 Yılda 44. İş Cinayeti

Her geçen gün yeni bir “iş kazası”nın yaşandığı kktc’de, 2011-2016 yılları arasında sadece inşaatlarda veya oteller, şantiyeler ve fırınlar gibi çeşitli iş yerlerinde toplam 1243 “iş kazası” yaşanırken bunların 44’ü  iş cinayeti ile sonuçlandı. 

Trafikte Meydana Gelen İş Kazaları Rakamlara Yansıtılmadı

Kıbrıs Gazetesi’nden Mehmet Kara’nın haberinde yer alan korkunç rakamlar, “trafikte meydana gelen iş kazalarını” kapsamıyor.

Mesai saatleri içerisinde trafikte meydana gelen kazalar “iş kazası” tanımına girmesine rağmen, ülkemizde polis de medya da bu durumdan haberdar değil. İş araçlarının ve paket servis emekçilerinin trafikte yaşadığı pek çok kaza polis tarafından kamuoyuna “trafik kazası” olarak yansıtılırken, polis raporlarından yola çıkan basın da bu kazalara karşı duyarsız kalıyor.

6 Yılda 44 Ölümlü Kaza

Kıbrıs Gazetesi’nden Mehmet Kara’nın dün yayınlanan haberine göre;

kktc’de 2011-2016 yılları arasında toplamda 1243 “iş kazası” yaşanmış, 44 emekçi hayatını kaybetmişti.

Kara’nın haberinin üzerinden 24 saat geçmeden yaşanan yeni bir ölümlü “iş kazası” ile, 2017 yılında yaşanan “kazaların” sayısı 32’e , iş cinayetlerine kurban giden emekçilerin sayısı ise 5’e  yükseldi.

1243 “iş kazası” sadece Polis Basın Bülteni tarafından ilan edilen ve başta inşaatlar olmak üzere, bina tadilatlarında, şantiyetlerde, otellerde, ve fırınlar gibi iş yerlerinde meydana gelen “iş kazaları” olmak üzere yaşananları kapsarken, özellikle paket servisi emekçilerinin yaşadığı trafikte meydana gelen “iş kazaları”, polis tarafından basına yalnızca “trafik kazası” olarak servis ediliyor.

Kara’nın haberinde yer alan, Mayıs ve Ekim ayları arasında yaşanan “iş kazaları”na, AnkaraDeğilLefkoşa.org olarak yaptığımız çalışma sonucu 2017 yılının Ocak ayından itibaren meydana gelen -trafik harici- “iş kazaları”nı ekledik. Trafikte meydana gelen binlerce iş kazasını, özellikle polisin bu konudaki yaklaşımı değişmeden kayıt altına almak imkansız görünüyor.

İşte 2017 yılının Ocak ayından itibaren -trafik harici- yaşanan “iş kazaları”:

13 Ocak: Ozanköy’de, çalıştığı inşaatın birinci katında kalıp söktüğü esnada ayağını boşluğa uzatması sonucu dengesini kaybeden 19 yaşındaki Yusuf Colayır isimli işçi, yaklaşık 6 metre yükseklikten toprak zemine düştü.

4 Şubat: Çayırova’da faaliyet gösteren Uçanok şirketine ait şantiyede, yaşanan iş kazasında 39 yaşındaki emekçi İdris Dahili ana beton mikserinin içine düşmesi sonucu yaşamını yitirdi. İşçinin bedeni, karıştırıcıda yoğrulan harçla birlikte mikserin içinden çıktı.

22 Şubat: Ozanköy’de meydana gelen “iş kazası”nda 40 yaşındaki Yuri Kumish güneş enerji sistemi kurmak için gittiği evde merdiven üzerinde çalıştığı esnada merdivenin kayması sonucu yaklaşık 4 metre yükseklikten beton zemine düştü ve ağır yaralandı.

23 Şubat: Alsancak’ta faaliyet gösteren bir otelde bahçıvan olarak çalışan 49 yaşındaki Fahrettin Kara, asma budarken merdivenin kayması sonucu yaklaşık 3 metre yükseklikten düşerek yaralandı.

26 Şubat: Yılmazköy’de merdiven üzerinde kaynak işi yaptığı esnada dengesini kaybeden Efendi Aydoğan, yaklaşık 2,5 metre yükseklikten beton zemine düşerek yaralandı. Aydoğan, ortopedi servisinde müşahede altına alındı.

26 Şubat: Girne’de, İlyas Çetin isimli işçi bir şirket tarafından yapımı devam eden inşaatın basamaklarını çıktığı sırada dengesini kaybedip 1,5 metre yükseklikten yere düştü. Çetin, hastanede tedavi altına alındı.

1 Mart: Lapta’da yaşanan iş ‘kazasında’, yaklaşık 13 buçuk metre yükseklikten düşen 54 yaşındaki Ahmet Sıpal ağır yaralandı.

3 Mart: Ercan Havaalanı şantiyesinde meydana gelen iş kazasında 43 yaşındaki Hakan Çubuk, şantiyede kanalizasyona inmeye çalıştığı sırada omzunu çarptı ve kazılan çukura düştü. Çubuk’un düşme sonucu kolu çıktı.

26 Mart: Ozanköy’de tüp gazla çalışan fırından gaz sızması sonucu 38 yaşındaki Abdulhalim Çapur isimli işçi, fırını yakmak istediği sırada alevler içinde kaldı.Yüzünde ve her iki kolunda ciddi şekilde yanıklar oluşan Çapur, ambulansla önce Girne Akçiçek Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralı işçi bir süre sonra Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edilerek tedavi altına alındı.

26 Mart: Geçitköy Barajı çevresinde piknik alanı düzenlemek için çalışmalarda bulunan Orman Dairesi’ne ait 23 tonluk ekskavatör, toprak zeminin kayması sonucu yaklaşık 5 metre yükseklikten aşağıya devrildi. Ekskavatör şoförü, kazadan hafif yaralı olarak kurtuldu.

30 Mart: Lefkoşa’nın Dereboyu bölgesinde Omağ şantiyesine ait bir inşaatta sıva yapan 43 yaşındaki Bangladeş uyruklu işçi Abul Karam, merdiven boşluğunda çalışırken dengesini kaybederek 2,5 metre yükseklikten boşluğa düşerek yaralandı.

8 Nisan: DAÜ Kampüsü içerisinde Uçanok İnşaat’ın yaptığı AVM inşaatında meydana gelen “iş kazasında” Uçanok İnşaat’ın taşeron şirketi Sönmezler İnşaat için çalışan MD Abdul Hamit (E-36) ikinci kattan düştü. Kaza sonucu ağır yaralanan ve Mağusa Devlet Hastanesi yapılan ilk müdahalenin ardından Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Hastanesi yoğun bakımına sevk edilen Mohammed Abdul Hamit’in akciğerinde ezilme, kaburgalarında, göğüs kemiğinde, her iki ayağında, belinde ve elinde kırık oluştuğu ve hayati tehlikesi bulunduğu belirtildi.

26 Nisan: Çatalköy’de bulunan bir otel inşaatında çalışırken yüksekten düşerek ağır yaralanan Mohammed Khawar isimli işçi (31) hayatını kaybetti.

3 Mayıs: Lefkoşa’da bir apartmanın dış cephe boyasını yapmakta olan 22 yaşındaki Mehmet Demirbilek isimli işçi, gerekli önlemlerin alınmaması sonucu elektrik akımına kapılarak yaralandı. Hastaneye kaldırılan Demirbilek yoğun bakıma alındı.

9 Mayıs: Demirhan’da faaliyet gösteren bir süpermarkette, asma tavan içerisinde elektrik hattı döşemesi yapan 25 yaşındaki Bangladeşli işçi Mohammad Omar Faruk, merdivenin kayması sonucu asma tavandaki profil demirlerin üzerine düştü. Göğsünden yaralanan işçi, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

15 Mayıs: Haspolat’ta, çalışmakta olduğu inşaatta, platform üzerinde kaynak yapan 31 yaşındaki işçi İrfan Gökköse, dengesini kaybetmesi sonucu yaklaşık üç metre yükseklikten toprak zemine düşerek yaralandı.

18 Mayıs: Gemikonağı’nda Salahi Mehmet Sokak üzerinde yapımı devam eden inşaatta bu sabah saat 10.30 sularında iskele üzerinde çalıştığı esnada, dengesini kaybederek yaklaşık 2 metre yükseklikten beton zemin üzerine düşen Bahtiyar Teflek (E-48) isimli işçi ağır yaralandı.

30 Mayıs: Girne Şinasi Konuloğlu Sokak’ta bir apartmanın damında internet bağlantısı yapan Mustafa Kamburca isimli 25 yaşındaki işçi zeminin çökmesi sonucu 9 m. yükseklikten yere düşerek yaralandı.

6 Haziran: Girne Çatalköy’de yapımı devam eden bir otel inşaatında meydana gelen “iş kazası”nda merdiven üzerinde kalıp sökerken dengesini kaybeden 57 yaşındaki Kadir Metin, yaklaşık bir buçuk metre yükseklikten toprak zemine düştü. Emekçinin Adalı Turizm’e ait otel inşaatında Korman İnşaat Şirketi tarafından çalıştııldığı öğrenildi.

3 Temmuz: Girne’de yaşanan “iş kazası”nda sıva işi yaptığı inşaatın 5’inci katından moloz yığının üzerine düşen 25 yaşındaki Mehmet Karasu isimli işçi ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

14 Temmuz: Hamitköy’de Oduncu Sokak üzerinde, yapımı devam eden bir inşaatta çalışmakta olan Nematilla Kudratov isimli 49 yaşındaki işçi, binanın orta kısmında çöp atmak için hazırlanan üstü kapalı yerden, yaklaşık 2 buçuk metre yükseklikten düşerek yaralandı.

18 Temmuz: Girne’de çalıştığı inşaatta beton zemine düşerek ağır yaralanan 42 yaşındaki Suat Ağcabey isimli işçi, akşam saatlerinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını kaybetti.

26 Temmuz: Özel bir şahsa ait inşaatın ikinci katında çalışan Abdurrahman Baylan isimli işçi, tavan için kalıp kurulumu yaptığı sırada tavan destek demirinin başına düşmesi sonucu yaralandı.

25 Ağustos: Omorfo’da Kutlu Adalı Bulvarı üzerinde Gürkent Ltd tarafından yapımı devam eden dört katlı yurt binasının damında, merdiven plakasının kalıp işlerini yapımı sırasında iskele üzerinde çalışan 39 yaşındaki Doğan Şahan dengesini kaybederek yaklaşık 3 metre yükseklikten beton zemin üzerine düştü.

25 Ağustos: Çatalköy’de, Korman İnşaat Şirketi tarafından yapımı devam eden Hilton Otel inşaatında çalışan 24 yaşındaki Khurram Shehzad beton zemine düşerek ağır yaralandı.

31 Ağustos: T&T tarafından yürütülen Ercan Havaalanı Projesi için inşa edilmekte olan kapalı otoparkın kalıp işini yaparken dengesini kaybederek yaklaşık 6 metre yükseklikten beton zemine düşen 23 yaşındaki Barış Çoban isimli işçi ağır yaralandı.

9 Eylül: Güzelyurt Çevre yolu üzerindeki yurt binası inşaatında iskele kurulumu yaptığı sırada dengesini kaybederek yaklaşık 6 metre yükseklikten toprak zemine düşen Hamza Tosun isimli 18 yaşındaki emekçi ağır yaraladı.

12 Eylül: Çatıda, solar sistem kurulması için gözlem çalışması yapan Alp Ergüveç isimli emekçi, çatıdaki şeffaf plastik çatı malzemesine bastığı sırada plastiğin kırılması sonucu yaklaşık 8 metre yükseklikten düşerek ağır yaralandı.

6 Ekim: Gemikonağı’nda yaşanan olayda, Durukan İnşaat tarafından yapılmakta olan yurt binasının damında izalosyon yapmakta olan 41 yaşındaki, Rıfat Özerman Ltd. çalışanı İsa Yurtsever 9 metre yükseklikten düşerek ağır yaralandı.

12 Ekim: Ümit Şah’a ait inşaatta yaşanan olayda, Kemal Paralik Ltd. çalışanı Muhhammad İrfan su deposuna monte edilecek olan güneşlikleri yukarıya çıkardığı esnada dengesini kaybederek 2.5 metre yükseklikten düştü. Ağır yaralı olarak Lefkoşa’daki devlet hastanesine kaldırılan ve dalağında yırtık meydana gelmesi sonucu ameliyat edilen 25 yaşındaki emekçi yoğun bakıma alındı.

16 Ekim: Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi arkasında yapımı devam etmekte olan yine ayni üniversiteye ait inşaatta yaşanan “iş kazası” sonucu Mehmet Güleryüz isimli işçi beton düzeltme işlemi yaptığı esnada dengesini kaybederek birinci kattan düştü. 5 metre derinliğindeki içi boş su deposuna düşen emekçi ağır yaralandı ve Yakın Doğu Üniversitesine ait hastanede yoğun bakım servisinde müşahade altına alındı.

17 Ekim: Balıkesir’de yaşanan iş cinayetinde, Pakistan Uyruklu 21 yaşındaki Atıf İlyas iş makinesinin altında kalarak hayatını kaybetti.