8 ÖRGÜT ANAYASA’YA HAYIR DEDİ!

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) binasında bir araya gelen 8 örgüt, KKTC Anayasası’nı adada “ayrılıkçı siyasi yapı” yarattığı için kabullenmediklerini açıkladı.

KTÖS, Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (Çağ-Sen), Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği, Devrimci Komünist Birlik, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Baraka Kültür Merkezi, Yeni Kıbrıs Partisi ve Birleşik Kıbrıs Partisi tarafından düzenlenen ortak basın toplantısında okunan basın açıklamasında, bu örgütlerin Anayasa’da öngörülen değişikliklerle beraber 1985 yılında geçen “Anayasa’yı” da reddettikleri belirtildi.

Çağ-Sen Başkanı Mehmet Davulcu tarafından okunan ortak basın açıklamasında, halka değişikliklere “hayır” demesi çağrısı yapıldı ve Türkiye adada ayrılıkçı bir rejim oluşturmakla suçlandı.

ELCİL: “MEVCUT ANAYASA’YA 1985’TE OLDUĞU GİBİ HAYIR”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Bizim duruşumuz yapılacak olan değişikliklere dönük değildir, bu değişikliklerin doğruluğu veya yanlışlığı bizim tartışma alanımız değildir. Duruşumuz mevcut Anayasa’ya 1985’te olduğu gibi ‘hayır’ demektir. Bu Anayasa’yla beraber adanın kuzeyinde ayrılıkçı bir yapı gündeme geldi” dedi.

Elcil, Kıbrıslı Türk ve Rumların birlikte yaşayabileceği bir yapı görmek istediklerini ifade etti.

Kamu çalışanlarının maaşlarıyla ilgili yasanın değiştirilmesi önerisiyle ilgili Cumhuriyet Meclisi’nin erteleme kararı almasını da eleştiren Elcil, “Bu başka yerden talimat aldığının göstergesi” dedi.

DAVULCU: “MAKYAJLA ÖMRÜNÜ UZATMAYA DÖNÜK”

Çağ-Sen Başkanı Mehmet Davulcu ise, Anayasa değişikliği çalışmaları konusunda “Ömrü dolmuş bu sistemi makyajlayarak ömrünü uzatmaya dönüktür” dedi.

Davulcu, 1985 yılında da anayasaya hayır dediğini belirtti.

Be the first to comment

Leave a Reply