Acaba Dünya Düz mü? – Tahsin Oygar

Geçtiğimiz günlerde, yani 1 Eylül 2017’de AKP Gençlik kolları yöneticisi, Kültür Birim Başkanı Tolgay Demir, sarsıcı bir makale ile dünyanın düz olduğunu iddia etti.(1) Acaba gerçekten de düz mü? “Saçmalama!” dediğinizi duyar gibiyim. Peki, dünyanın küre veya yuvarlak şeklinde olduğunu söylüyorsanız (!) bunu nereden biliyorsunuz? “Okullarda okutuldu.” Evet başka? “Fotoğraflar, videolar ve haritalar var.” Peki, başka? “Bilim insanları öyle söylüyor.”

Okullarda bugüne kadar okutulan her şey doğru muydu sence? Bahsettiğin fotoğraf ve videoları sen mi çektin? Yoksa tanıdığın biri mi? Haritayı kim çizdi? Dünyanın düz olduğunu iddia eden bilim insanlarını, hiç mi duymadın? Bilindiği kadarı ile dünyanın ilk kez düz olduğunu Sümerler söylemiş ki kendileri, yazıyı da bulan kavimdir. “Olbilir mi? ” Belki de insanlık tarihinin en büyük yalanı ile karşı karşıyasındır! “Buldum! Ufuk çizgisinden üzerime gelen geminin önce direkleri görünür sonra altı.” Güzel. Gittikçe daha iyi kanıtlar sunmaya başlıyorsun. Düz dünyacılar, bu söylediğine,1838 yılında Samuel B. Rowbotham tarafından yapılan Bedford Düzey Deneyi(2) diye bilinen deneyle cevap vereceklerdir. Deney kısaca şöyle; suyun 20cm üzerine bir teleskop koyarak 6 mil (9.7km) boyunca, sudan 0.91m yükseklikte olan bayrağı taşıyan bir kanoyu takip etmiş ve Welney köprüsüne kadar giden kanoyu ve de bayrağını görmüş, eğer dünya küresel olsaydı bu direğin en üst kısmı 3.4m daha aşağıda olması beklenirdi, böylece Dünya’nın aslında düz olduğu sonucunu çıkartmış.

Düz dünyacılar başka ne diyor?

Diyorlar ki, dünya bir tabak gibi düz. Güneş ve ay bildiğimizden çok daha küçük ve tabağın üzerinde dairesel yörüngede dönüyor. Güneş bir spot ışığı gibi düz dünyanın aydınlatabildiği tarafını aydınlatıyor. Böylece gündüz, gece ve mevsimler oluşuyor. Antarktika (Güney Kutbu) düz dünyanın çevresini oluşturuyor ve oraya gitmek yasak çünkü dünyanın sonu orada. Kuzey Kutbu ise düz dünyanın tam merkezinde. Dünya’yı yönetenler kendi aralarında antlaşmışlar. Bizleri küre bir dünyaya inandırmak için NASA ve diğer uzay araştırma kurumları hep birlikte düzmece fotoğraf ve videolar yayınlıyormuş. “Peki, neden yönetenler bizi bu yalanla kandırmaya çalışsın? ” Düz dünyacıların cevabı şöyle; eğer biz evrenin hayal edemeyeceğimiz derecede büyük olduğunu ve kendimizin kozmik bir kaza sonucu meydana geldiğini düşünürsek dünyayı ve hayatı önemsemezmişiz. Ayrıca dünyanın küre ve her yeri keşfedilmiş olduğunu düşünmemiz düz dünyada saklı bilinmeyen kıtaları aramamızı engelliyor olabilirmiş.

Dostlar, 1 Eylül’de yayımlanan bu bilimdışı makaleden sonra gerçekten rahatsız oldum. İnternette lehte-aleyhte yüzlerce video, binlerce içerik ile karşılaştım. Çevremdeki, gördüğüm veya bildiğim insanlara fikirlerini sordum, tartıştım. Genel olarak karşıma, “saçmalama!”, “olur mu ya öyle şey?”, “boş ver yahu bunları!”  ve birkaç tane zayıf argüman çıktı. Alışılmış, klişe ve ezbere dayalı cevaplar!

Son zamanlarda biz ezilenlere veya sıradan insanlara karşı organize bir psikolojik saldırı söz konusu diye düşünüyorum. Bir ülkenin meşru lideri iken, birkaç gün içinde aniden öldürülüp, ülken işgal altına girebilir. Paris’te bir barda veya İngiltere’de Londra köprüsünde sebepsiz bir şekilde öldürülebilirsin. Bugün Güvenlik kuvvetleri komutanı iken, yarın terör suçundan tutuklanabilirsin. Yüzyıllardır insanlığın birikimi veya senin kişisel olarak biriktirdiğin, tüm değerler aniden ortadan kalkabilir. Garanti yok. Doğru yok. Yaslanılacak tutunulacak hiçbir şey kalmadı. İdeolojiler öldü. İşte bize yani ezilenlere hissettirmeye, öğretmeye çalıştıkları şey tam da bu. Bilimsel bir deney, bilimsel bir bakış, mutlaka belirli sabitler ışığında gerçekleşebilir. “Bir atmosfer (atm) basınç ve 25°C standart koşullarda” diye bir cümle vardır, hatırlarsınız. İşte bizim “standart koşullarımıza” saldırıyorlar. İddia ettiklerinin tersine, bizleri değersiz, anlamsızlaşmış, zavallı, muhtaç kullara çevirmek için. Bizlere yapılan bu saldırıları hafife almamalıyız. Sizin önemsemediğiniz her an bir kişiyi bu saldırılara kurban ediyoruz. Kapitalist sistemin acımasız çalışma koşulları zaten biz emekçi insanlara sosyalleşebilmek için bile zaman bırakmazken, bilime, sanata, politikaya veya felsefeye ne kadar vakit bulacağız?

Geçenlerde Türkiye’de evrim teorisi lisans öncesi müfredattan,  ‘tartışmalı ve anlaşılması zor olması’ bahane edilerek çıkartıldı.(3) Dillere destan bir bahane! Hayat diyalektiktir ve çelişkiler toplamıdır. Tartışmalı her şey gelişimi ve öğrenmeyi tetikler. “Türkiye’de ne varsa Kıbrıs’ta da olacak” demişlerdi, biliyorsunuz. Evrenin evrimi anlamına gelen Büyük Patlama(4) ve dünyadaki ekosistemin oluşumunu açıklayan Evrim Teorisi(5), kktc’nin orta eğitim müfredatından çıkarılma tehlikesi ile karşı karşıya. Bunun gerçekleşmemesi için başta eğitimciler olmak üzere ülkemizde uygulanmak istenen her türlü dini ve gerici oluşumlara karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz.

Gelelim düz dünya safsatasına;

MÖ 300’lerde yaşamış Aristotales ay tutulmasındaki garipliği fark etmiş. Nedense ayın üzerindeki dünyanın gölgesi yuvarlak görünüyor. Bu da bize dünyanın düz olmadığını kanıtlıyor demiş. Ayrıca Kıbrıs ve Mısır’a yaptığı yolculuklarda bazı yıldızların buralarda görülemediğini kayıt altına almış.

MÖ 200’lere geldiğimizde, Eratosthenes İskenderiye kütüphanesinde çalışırken okuduğu bir parşömenden yola çıkarak gölgeleri araştırmış. Eğer dünya düz ise, iki farklı yere dikilen ayni boydaki çubukların, birbirlerinden ne kadar uzak olurlarsa olsunlar, gölgelerinin birebir aynı uzunlukta olması gerektiğinden yola çıkarak yaptığı deney de bunun böyle olmadığını görmüş. Oluşan derece farkından bugün kabul edilen dünyanın çevresinin uzunluğunu yaklaşık yüzde ikilik bir yanılgı ile de tespit etmiş.

Deniz kenarında ufka baktığınızda, üzerinize doğru gelen geminin ilk önce üstünü görürsünüz bu da dünyanın düz olmadığının bir başka kanıtıdır. Bedford deneyindeki sorun 1870’te tekrar yapılan deney ile ispatlanmıştır. Yoğunluğu farklı yerlerde ışığın kırılması söz konusudur. Bir sopanın yarısını, suyla dolu bir kabın içerisine sokarsanız kırılmayı görebilirsiniz işte Samuel deneyinde atmosferden dolayı oluşan kırılma farkını hesaba katmadığı için o ünlü sonuca ulaşmıştır.(6)

Discovery Channel’ın bu konu ile ilgili yaptığı videoyu izleyebilirsiniz. (https://www.youtube.com/watch?v=QVa2UmgdTM4)

Yalnızca kuzey kutbundan görülebilen Kutup Yıldızı(7) da sadece güney kutbundan görülen Crux (Güney Haçı) Takımyıldızı(8)  da dünyanın düz olmadığının kanıtıdır. Sadece güney kutbundan görülen iki tane de galaksi var.( Geniş Magellan Bulutu ve Küçük Magellan Bulutu) Ayrıca kuzey yarım kürede yıldızlar, batıdan doğuya hareket ederken güney yarım kürede tam tersi yönünde hareket etmektedir.

Koriyolis(9) etkisinin kendisi zaten ayrı bir kanıttır. Kuzey yarım kürede su sağdan sola doğru girdap yaparak akarken güneyde bunun tam tersi gerçekleşir.

Antarktika ile ilgili düz dünyacıların söyledikleri tamamen yalandır. Güney Amerika’dan Avustralya’ya her hafta yüzlerce kişi Antarktika’nın üzerinde uçarak gitmektedir.(10) Bu safsatanın çürütülmesi için kanıtlar çoğaltılabilir. Daha ileri araştırmalar için kaynaklar bölümünü inceleyebilirsiniz.

Düz dünyayı ilk savunan Sümer’ler den, Aristoteles’in bulgularına Eratosthenes’ten, Kopernik’e, keşifleri yüzünden taşlanarak öldürülen Hypetia’ya dan Kepler’e, kütle çekimini bulan Newton’dan uzay-zaman ve izafiyet teorisini bulan Einstein’a ve evrenin hala daha genişlemekte olduğunu kanıtlayan Hubble’a kadar tüm insanlığın bu konudaki birikimini safsatalara meze yapmayın, yaptırmayın. Karşınıza bu ve bunun gibi bilim dışı iddialar çıktığı zaman “saçma” deyip kestirip atma lüksünüz yok. Gözünüzün önündeki kanıtları, bilgi ve deneyleri araştırmalı ve karanlığın üstüne yürümelisiniz. Aksi halde inanca dayalı bilime yenik düşeriz. Bilim hem gelişim hem de yanılgılarla doludur, sürekli, deney ve gözlemlerle kanıtlanabilen teorileri dikkate alır, ama bilinmelidir ki ilmek ilmek, emekle örülmüş bu muazzam mirası da her ne sebeple olursa olsun, örgütlü kötülüklerin çarpıtmasına bırakmayız.

Dip Notlar

Kaynaklar

https://www.youtube.com/watch?v=ofPu0rM6fks  (Düz Dünyacı Teorisyen)

http://www.evrimagaci.org/photo/tr/duz-dunya-komplosu (Düz Dünyacı Teorisyen’e cevap Arsel Berkat Acar’ın süper yazısı)

http://www.acikbilim.com/2013/01/dosyalar/herkes-icin-astronomi-gokyuzunde-ne-goruyoruz.html

https://tr.wikipedia.org/wiki/Jeodezi

http://www.smarterthanthat.com/astronomy/top-10-ways-to-know-the-earth-is-not-flat/

https://en.wikipedia.org/wiki/Earthrise

https://en.wikipedia.org/wiki/Douglas_World_Cruiser

http://khosann.com/duz-dunya-teorisini-curuten-12-kanit/

Tahsin Oygar
Baraka Aktivisti