Acapulco’da Denize Beleşe Girdiler

Beleşe Deniz: Plajlar Halkındır aktivistleri bugün gerçekleştirdikleri eylemde Çatalköy’deki Acapulco Otel’in olduğu bölgedeki denize beleş girdiler.

 

“Fahiş Ücretler Talep Ediliyor”

Denize girmeden önce Merin Olgun tarafından okunan basın açıklamasında; otellerin, gemilerin ve büyük işletmelerin atıklarından, düzensiz ve plansız kentleşmeden dolayı beleşe versen girilmeyecek duruma gelen Girne denizlerinde yine de “Beleşe Deniz” hakkını kullanmak isteyen vatandaşlardan fahiş ücretler istenmeye devam edildiği vurgulanırdı.

 

Öte yandan açıklamada, “Deniz ile çevrelenmiş bir ülkede yaşarken insanların sahil güvenliği ile alakalı yeterli bilgiye sahip olmaması, plajlarda eğitimli cankurtaranların bulunmaması ve yerel yönetimler ile devletin vatandaşları bilgilendirmemesi ve güvenlik artırıcı önlemler almaması maalesef can kayıplarıyla sonuçlanıyor” denildi. 

Halka “Hakkınızı Kullanın” Çağrısı Yapıldı

Ayrıca açıklamada halka, herkesin istediği denize gidip para ödemeden girmesi çağrısında bulunuldu ve plaja girişte ön kesenlerin ve  para isteyenlerin suç işlemekte olduğu ifade edildi.

 

Açıklamanın ardından denize giren eylemciler, denizde eğlendikten sonra kıyıda oturdukları bölgeyi temizleyip yiyip içtiklerinden çıkan çöpleri de poşetleyerek  eylemlerine son verdi.

Açıklamanın tamamı ise şöyle:

Bu yıl sıcakların her zamankinden fazla kendini gösterdiği bir yaza merhaba dedik. Fakat bir ada ülkesinde yaşamanın avantajı olan dört bir yanımızın denizle çevrili olması bize bu yıl maalesef keyiften çok acı getirdi.

Otellerin, gemilerin ve büyük işletmelerin atıklarından, düzensiz ve plansız kentleşmeden dolayı beleşe versen girilmeyecek duruma gelen Girne denizlerinde yine de “Beleşe Deniz” hakkını kullanmak isteyen vatandaşlardan fahiş ücretler istenmeye devam ediliyor. Denizlerdeki kirlilik oranı, kirli denizlerde bulunan ve Caretta kaplumbağalarının azalmasıyla da çoğalan deniz anası popülasyonunun kıyılarımızda artması ile kendini gösteriyor. Yani bizden aldıkları para yetmezmiş gibi denizlerimizi kirletmeye ve denizdeki doğal yaşamı katletmeye devam ediyorlar.
Bu da yetmezmiş gibi deniz ile çevrelenmiş bir ülkede yaşarken insanların sahil güvenliği ile alakalı yeterli bilgiye sahip olmaması, plajlarda eğitimli cankurtaranların bulunmaması ve yerel yönetimler ile devletin vatandaşları bilgilendirmemesi ve güvenlik artırıcı önlemler almaması maalesef can kayıplarıyla sonuçlanıyor.

Bu eylemimizde, denizde hayatını kaybeden kişileri de saygıyla anıyor, sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Ülkemizin en önemli meslek örgütlerinden Tabipler Birliği de geçen hafta yaptığı bir açıklamada; plajların can güvenliği, çevre yönetimi, yüzme suyu kalitesi ve çevre eğitimiyle birlikte bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğinin ifade etti. Açıklamada, “Toplumdaki ilk müdahale kurslarının sayısı artırılmalı, eğitimli bireylerin sayısı çoğaltılmalı” denildi. Plajların, yüzmenin riskli veya boğulma tehlikesinin olduğu koşullarda halka kapatılması da Tabipler Birliği’nin öneri ve talepler listesinde yer aldı.
Bunun yanı sıra, 10 yıldır sürdürdüğümüz mücadelede mahkeme huzurunda kazanılmış haklarımız olmasına rağmen pek çok otel ve işletme “Beleşe Deniz” hakkımızı gaspetmeye, kanun tanımamaya ve kendi istediği gibi davranmaya devam ediyor.
Tüm bunlara karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Yarın dileyen vatandaşlar dilediği denize serbestçe girebilsin diye bugün Acapulco’da Anayasal ve yasal hakkımızı kullanıyoruz.  Polismizi de Anayasayı uygulamak ve Plajların Kullanım ve Denetimi Yasası’nın gereğini yapmak üzere göreve çağırıyoruz.

Herkese tavsiyemiz, istediği denize gidip para ödemeden girmesidir. Çünkü plaja girişte önünüzü kesenler ve sizden para isteyenler suç işlemektedir.

 

0 Paylaşımlar