Acil Servis Doktoru Antoine “Bir Dahaki Sefere Sağlık Çalışanlarının, Sağlık Hizmetlerinin Yeniden Finanse Edilmesi İçin Protestolarını Gördüğünüzde Bizi Destekleyin”

Belçika’nın Liège kentinde görev yapan Acil Servis Doktoru Antoine alkış desteğinde bulunanlara önerisi şu: “Bir dahaki sefere sağlık çalışanlarının, sağlık hizmetlerinin yeniden finanse edilmesi için protestolarını gördüğünüzde bizi destekleyin. Ve oy pusulasını, sandığa attığınızda iki kere düşünün!”

 Antoine Dumont ayrıca “Sağlık harcamalarını birkaç milyar avro düşüren hükümetin Bütçe bakanı olduğunu unutarak #keepsophie hashtag kampanyası yapıyor. Sözde, hayatlarımızı riske attığımız için korkuyorlar?!” diyerek bu çelişkili duruma değindi.

Acil servis doktoru Dumont basına verdiği röportaj şöyle:

“24 saat üst üste uykusuz kaldığım, yoğun bakım günlerinde kendimi hayata küsmüş hissediyorum. Ama genel olarak sağlık çalışanlarını alkışlayanlara katlanamıyorum: hastaneler Covid-19 için, bu kesintisiz aşırı yüklenme için hazır değildi. Acil servisler harap durumları ve personel eksiklikleriyle (özellikle hemşire) aşırı yüklenmeyi beklemiyordu. Saint-Pierre’in solunum maskeleri için dilenmesi tam bir utanç!

Neredeyiz? Sınır Tanımayan Doktorlar sahaya inecek mi? Alkışlayan insanların büyük bir kısmı sağlık bütçelerini düşüren geri zekalılara oy veriyor, sağlık harcamalarını birkaç milyar avro düşüren hükumetin Bütçe bakanı olduğunu unutarak #keepsophie hashtag kampanyası yapıyor. Sözde, hayatlarımızı riske attığımız için korkuyorlar?! Gerekli imkanların olmaması nedeniyle, yetersiz mola ve stresli işleri olan insanlar, enfeksiyondan ölmüyor. Kötü ücretli işleri sebebiyle 10-15-20 yılllık hayat beklentilerini kaybederek ölüyorlar. Bu yüzden alkışlarınız için teşekkür ederim, ancak hastane personeli yıllardır boktan koşullarda çalışıyor ve işlerini olabildiğince iyi yaparak sağlıklarını riske atıyorlar.

Bir dahaki sefere sağlık çalışanlarının, sağlık hizmetlerinin yeniden finanse edilmesi için protestolarını gördüğünüzde bizi destekleyin. Ve oy pusulasını, sandığa attığınızda iki kere düşünün!”

Dumont’un bu sözleri bir deklerasyon haline de getirildi. Deklerasyon, Antoine Dumont ile Brüksel’de acil servis hemşiresi olan Mathilde Dumont Siamu tarafından imzalandı ve sosyal medyada dolaşıma sokuldu.

siyasihaber4.org

133 Paylaşımlar