AKEL İçin Sorun Özelleştirme Değil, Anlaşmanın kktc İle Yapılması

AKEL TC ve kktc hükümetleri arasındaki “su anlaşması” ile ilgili açıklama yaptı. Sosyalist bir parti olarak kendini tanımlayan AKEL’in açıklamasında suyun özelleştirilmesi ile ilgili bir duruş ortaya koymaması dikkat çekti. AKEL’den yapılan açıklamada, su anlaşmasının içeriğinden ötürü değil, “anlaşmanın Kıbrıs Cumhuriyeti yerine kktc ile yapılıyor olmasından ötürü” kabul edilemez olduğu belirtildi.

TC ve kktc hükümetleri arasında imzalanan “su anlaşması” ile ilgili AKEL M.K. Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis tarafından yapılan açıklama şöyle;

“Kıbrıs sorununun çözümü için çabaların ortaya koyulduğu bir dönemde, Türkiye ile yasa dışı “devlet” arasında su “anlaşma”sının imzalanması ciddi bir ek sorun yaratmaktadır. Kabul edilemez ve özünde yeni sömürgeci içerikli söz konusu “anlaşma”ya Kıbrıslıtürklerin içerisinden yoğun tepkilerin gösterildiği koşullarda, bizden bu “anlaşma”yı kabul etmemizin beklenmesi asla mümkün değildir.

Bu meselede izlenebilecek tek yol, federal Kıbrıs Cumhuriyeti ve Türkiye arasında devletlerarası ilgili anlaşmanın yapılmasıdır ve böyle bir anlaşmanın elbette Kıbrıs sorununun çözüm ilkeleriyle ve çerçevesiyle bağdaşır olması gerekir. Türkiye ile yasa dışı “devlet” arasındaki “anlaşma”nın çözümden sonra bizi bağlayacağına dair fikirler gerçek dışıdır ve olası böylesi yönelimler kritik bir noktada olan müzakere sürecine çok ciddi zarar verecektir.”

71 Paylaşımlar