Akıllarda Halk Sağlığı Değil Kar Var: “Başka Sektörler Açılırsa, Pazartesi Mağazaları Açacağız”

ktto

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, bir web TV’de katıldığı programda, herhangi bir sektörün açılıp perakende sektörünün kapalı kalması kararı alınması durumunda sivil itaatsizlik yapacaklarını ve Pazartesi günü mağazalarını açacaklarını söyledi.

Deniz’in açıklaması ekonomik örgütler adı altında teşkilat kuran patronların aslında halk sağlığını değil de kendi karlarını düşündüklerini ortaya koyuyor.

Hükümetin Sağlık Üst kurulu ile birlikte açılım ile ilgili bir karar üreteceğini anımsatan Deniz, pazartesi gününden itibaren sektörel açılımlar beklediklerini ifade etti.

Deniz’in açıklamaları şöyle devam etti:

Açıklıkla söylüyoruz. Eğer inşaat, sanayi gibi imalat sektörleri açılır ve perakende sektörü kapalı tutulursa sivil itaatsizliğe başlayacağız. Üyelerimizin pazartesi gününden itibaren açmaları çağrısı yapacağız. Bakanlar kurulunun açıklayacağı karar sonrasında Ticaret Odası Meclisi olağanüstü bir toplantı gerçekleştirecektir. Alınacak kararlar değerlendirilecek ve dediğim gibi sıfır risk grubunda olan perakende satış mağazalarının kapalı tutulup başka sektörlerin açılması durumunda karar üreteceğiz. Meclisimizin alacağı karar doğrultusunda da duyuruları yapacağız. Şu an itibarıyla görülen şu; eğer başka sektörler açılır ve parkende mağazalar açılmazsa sivil itaatsizlik kararı alacağız. Biz meclis toplantımızda bu karar aldık. Hükümetin kararlarını açıklaması sonrasında olağanüstü toplanıp yol haritamızı belirleyeceğiz