AKINCI NASIL BİLİRMİŞ?

[ADL ÖZEL]

Türkiye Cumhuriyeti 9. Cumhurbaşkanı ve 7 kez başbakanlık yapan Süleyman Demirel’in yaşamını yitirmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Akıncı da bir başsağlığı mesajı yayınladı ve cenazeye katılmak için Ankara’ya gideceği duyuruldu. Sol ve barış yanlısı kesimlerin geniş desteğini kazanarak cumhurbaşkanı seçilen Akıncı’nın “Kıbrıslı Türk halkı” adına Demirel’e methiyeler düzen bir mesaj yayınlaması ve cenazeye katılacağının duyurulması, özellikle sosyal medyada tepki topladı.

Merak edilen konu Akıncı’nın Süleyman Demirel’i nasıl bildiğidir.

Süleyman Demirel 12 Mart darbesinin ardından 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamı için partisiyle birlikte oy kullanmıştı. İdamlar için oy kullanılırken Adalet Partisi grubunun en önünde oturan Demirel, elini idamlar için kaldırdığında arkasına dönerek herkesin el kaldırıp kaldırmadığını kontrol etmişti.

Ayrıca 1970’lerde faşistler halka karşı katliamlar yaparak oluk oluk kan akıtırken “bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz” demecini vermiş, faşistlerin Çorum’da katliama girişmeleri üzerine gelen soru için “Çorum’u bırakın Fatsa’ya bakın” ifadelerini kullanmıştı. Demirel’in bakılmasını istediği Fatsa ise o dönem devrimci bir belediye ile yönetilen ve şiddet olaylarının yaşanmadığı nadir bölgelerdendi.

1970 yılında genelevlerin kapatılması tartışmasına genelevleri kapatalım da millet bizi mi sevsin?” sözleri ile cevap vermişti.

Tüm bunlara ek olarak onlarca cinayette sorumluluğu olan faşist Abdullah Çatlı’nın Susurluk kazasında dönemin devlet yetkilileri ile olan ilişkilerinin ortaya çıkmasının ardından “yüksek menfaatleri icap ettirdiği zaman, devlet rutinin dışına çıkabilir” sözleri ile derin devlet politikalarını savunmuştu.

Tüm bu tarihsel gerçekler üzerinden şunu söylüyoruz ki; Biz Demirel’i KATİL bilirdik, peki Sayın Akıncı nasıl bilirmiş?

360 Paylaşımlar