Akıncı: “Nükleer Santral Ciddi Tehdit”

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği 1’inci Çevre Çalıştayı önceki gün Acapulco’da başladı.

Çalıştay sırasında Nükleere Hayır Platformu üyeleri, ‘Nükleere Hayır’ pankartı açarak hem Akkuyu’da yapımı devam eden nükleer santrali hem de kendilerine söz hakkı tanınmamasını protesto etti. Nükleere Hayır Platformu,  25 Nisan 2015 tarihinde “Yaşam İçin Çal Söyle Nükleere Hayır De” etkinliği düzenleyerek tepkisini ortaya koymuştu.

Akıncı: “Çevre küresel bir konu, ülkeler atacaği adimlarda bu gerçeği ön planda tutmasi gerek”

Mustafa Akıncı da yaptığı konuşmada, çevre konusunun küresel bir konu olduğunu ifade ederek, ülkelerin atacağı her adımda bu gerçeği ön planda tutmaları gerektiğini vurguladı.

Ukrayna ile Japonya’da yaşanan nükleer felaketlere dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, deprem bölgesinde bulunan Mersin’de nükleer santrali inşası başlanması bölge ve insanlık için ciddi bir tehdit yaratabileceğine dikkat çekti.

Akıncı, geçmişte yaşananlardan ders çıkartılması gerektiğini belirterek, nükleer yerine rüzgar, güneş enerjisi gibi çevreyle uygun enerji politikalarının geliştirilebileceğini söyledi.

Ülkede yaşanan çevre sorunlarına da değinen Akıncı, ülkede tarih, doğa ve çevreyi koruma konusunda farkındalık geliştirmenin, aile ocağından başlayarak yaşam boyu sürecek eğitimle mümkün olabileceğini kaydetti.

Ülkede sürdürülebilir bir çevre ve bilinç yaratmak için ödül ve cezanın önem taşıyabileceğini ifade eden Akıncı, yasa ve tüzüklerin uygulanma ve denetlenmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

Taş ocağı konusunda aynalama sistemi yerine teraslama yöntemi uygulanması gerektiğini belirten Akıncı, ülke şartlarıyla iklimine daha uygun yeni inşaat sistemleri geliştirilmesinin de ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Ülkede sürdürülebilir bir çevre politikası hayata geçirilmesinin elzem olduğunu ifade eden Akıncı, geçmişte yaşanan hatalardan her zaman ders çıkarılması gerektiği konusun altını çizdi.

Ülkede öncelikle fiziki planın ardından şehir ölçekli imar planları ve bölgesel çevre planlarının hayata geçirilmesi gerektiğini de ifade eden Akıncı, ülkede yıllarca bunun tersi uygulama yapıldığını kaydetti.

Akıncı, çalıştayı düzenleyenleri kutlayarak, buradan çıkacak sonuçların yasalar, tüzükler ve yaşama yansımasını da diledi.

Akıncı benzer sözleri daha önce de söylemişti… 

Akıncı, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde de Nükleerin “Potansiyel büyük bir tehlike” olduğunu belirtmişti.

http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/35/news/150286/PageName/KIBRIS_HABERLERI 

Öte yandan Çevre Çalıştayı’na katılan 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, çevre konusunda yasa ve tüzüklerin uygulanmamasının; hükümet, kurum ve sivil toplum örgütlerinin koordinasyonsuzluğundan kaynaklandığının altını çizerken “bunlara bir çare bulunmalıdır” dedi.

Sibel Siber de çevre konusunun topyekün ele alınması ve devlet politikası oluşturulması gerektiğine dikkat çekerken, “çevre bilinci oluşana dek çevre yasalar tarafından korunmalıdır” dedi.

 

 

37 Paylaşımlar