Akıncı ve Anastasiadis’ten Olumlu Adımlara Devam

Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis’in geçen yıl güven yaratıcı önlemlerle ilgili daha önceden varılan mutabakatların yaşama geçirilmesi konusunda vardıkları uzlaşma sonuçlarını vermeye başladı.

Mutabakat kapsamında dün, karşılıklı iade edilen eserlerin ve belgelerin yer aldığı sergi açılırken, Akıncı ve Anastasiadis de sergide hazır bulundular.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı geçen günlerde yaptığı açıklamayla, Corona Virüs salgınına karşı İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin kurulması önerisini Nikos Anastasiadis’in kabul ettiğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın sergiye ilişki açıklaması şöyle:

Kıbrıs sorununun kalıcı çözümü hedefinden sapmadan, ortak yarar temelinde güven artırıcı adımlara devam ediyoruz. Bu kapsamda Sayın Anastasiadis ile uzlaştığımız şekilde iki tarafın birbirine iade ettiği, 1974 sonrası KKTC’de kalan Kıbrıslı Rum sanatçıların eserleriyle, RIK arşivlerindeki Kıbrıslı Türklere ait 1963 öncesi ses ve görüntü kayıtlarından oluşan serginin açılışına katıldık.

Geçmişteki silahlı çatışmalar sadece can ve mal kayıplarına değil toplumların kültürel ve sanatsal eserlerinin de zarar görmesine neden olmuştur. Kültürel, tarihi ve sanatsal değerler bir toplumun kimliği ve hafızasıdır; dolayısıyla bu değerlerin korunması son derece önemli olması yanında o topluma olan saygının da göstergesidir. Sergiyi, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumlarının birbirlerinin sanatsal ve kültürel değerlerine saygilarinin bir göstergesi olarak görüyorum.

Siyasal bir çözüme ve gerçek bir barışa, kültür-sanatın birleştirici gücü olmadan ulaşılamaz. Kültür Teknik Komitesi’nin tüm üyelerine ve bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederim. 

Geçmişimiz daha farklı olabilirdi, ne var ki geçmişi değiştiremeyiz. Ancak, barışçıl bir gelecek için sorumluluk alabilir ve gerekli iradeyi gösterebiliriz. Birbirimizin değerlerine, kültürel simge ve sembollerine, sanat eserlerine saygı göstermek ve onları korumak barışçıl bir gelecek için önemli bir sorumluluktur.

Federasyona Yönelik Görüşmeler, İş Birliği Adımlarına Engel Değil

Bağımsızlık Yolu’nun yıllardır vurguladığı gibi; varılan uzlaşma, Kıbrıs Sorunu’na federasyon temelinde bir çözüm bulmak amacıyla görüşmeler devam ederken, halkın yaşamını doğrudan etkileyecek bu gibi adımların da eş zamanlı olarak atılabileceğini gözler önüne seriyor.

159 Paylaşımlar