Akkuyu Nükleer Santraline Karşı Ara Bölgede Eylem Düzenleniyor

Çernobil faciasının 33. yıldönümünde Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşasına karşı ara bölgede eylem düzenleniyor. Bağımsızlık Yolu’nun da bileşeni olduğu nükleer karşıtı eylem 22 Nisan Pazartesi, Lokmacı/Uzun Yol ara bölgede, saat 19.00’da gerçekleşecek.
40’ın üzerinde örgütün imzacı olduğu eylemin duyurusu için bugün gerçekleştirilen basın açıklamasında örgütler Kıbrıs’ta yaşayan tüm halklara çağrı yaparak ara bölgede oluşturulacak insan zincirine katılmaya ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşasına karşı olduğumuzu bir kez daha güçlü bir şekilde haykırmaya davet etti.
Açıklamanın şöyle(Text in Greek follows):
Kıbrısta yaşayan tüm halklara nükleere karşı ortak mesajımızı göndermek için Ara Bölge’de insan zinciri oluşturuyoruz.
Girne sahillerinden kısa bir mesafe uzaklıkta nükleer bir santralın inşasının çevre açısından yol açacağı ciddi olumsuz sonuçlara ilişkin tehlikelere son yıllarda defalarca işaret ettik.
Nükleer enerjinin ne kadar tehlikeli olabileceği görülmüştür. Çernobil ve Fukuşima kurbanları bunu bize her gün hatırlatmaktadır. Bir kaza ya da sızıntı Doğu Akdeniz bölgesinde çevrede yol açacağı büyük yıkımın dışında, binlerce insanın hayatını da tehlikeye sokacaktır.
Bu nedenle ve aynı zamanda Çernobil faciasının 33. Yıldönümünde Akkuyu Nükleer Santaralı’nın inşasına karşı olduğumuzu bir kez daha güçlü bir şekilde haykırıyoruz.
Δράση ενάντια στα πυρηνικά
22 Απριλίου 2019, τέρμα οδού Λήδρας, ώρα 19:00
Σχηματίζουμε ανθρώπινη αλυσίδα κατά μήκος της νεκρής ζώνης για να στείλουμε σε όλους τους ανθρώπους που ζουν στην Κύπρο το κοινό μας μήνυμα ενάντια στα πυρηνικά.
Εδώ και χρόνια έχουμε κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου σχετικά με τις σοβαρές περιβαλλοντικές συνέπειες που θα έχει η εγκατάσταση ενός πυρηνικού σταθμού μόλις λίγα χιλιόμετρα μακριά από τις ακτές της Κερύνειας.
Η πυρηνική ενέργεια έχει αποδειχτεί πόσο επικίνδυνη μπορεί να καταστεί. Αυτό μας το υπενθυμίζουν καθημερινά τα θύματα του Τσέρνομπιλ και της Φουκοσίμα. Ένα ατύχημα ή μια διαρροή, εκτός της περιβαλλοντικής καταστροφής, θα θέσει σε κίνδυνο τις ζωές χιλιάδων πολιτών στην ευρύτερη περιοχή της Μεσογείου.
Με αυτή την ευκαιρία, αλλά και την συμπλήρωση των 33 χρόνων από το καταστροφικό ατύχημα του Τσέρνομπιλ επαναλαμβάνουμε την αντίθεση μας στην ανέγερση του πυρηνικού σταθμού του Ακουγιου.
Etkinliğin organizasyonuna katılım açık olup şu ana kadar katılacaklarını açıklayanlar:
AKEL
Ekologlar Hareketi-Yurttaşlar İşbirliği
Yeni Kıbrıs Partisi (YKP)
Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP)
Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP)
Sol Hareket
PEO
EDON
Ekologlar Gençlik
POGO Kadın Hareketi
Kadın Ekologlar Hareketi
Kıbrıs Çevre Hareketi
Birleşik Kıbrıs Platformu
Unite Cyprus Now
Akama Dostları
Ekoloji Hareketi
Kıbrıs Barış Konseyi
Bi-comunal İnitiative for Peace-United Cyprus
Yeşil Barış Hareketi
Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği
Biyologlar Derneği
Bağımsızlık Yolu
Baraka Kültür Merkezi
KTÖS
KTOEÖS
KTAMS
Dev-iş
BES
Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB)
“Proodeftiki” İlkokul Öğretmenleri Hareketi
“Proodeftiki” Teknik Okullar Hareketi
Larnaka Çevre Hareketi
Kıbrıs Kuşları Koruma Derneği “BirdLife Cyprus”
Arif Hasan Tahsin Vakfı
Kuir Kıbrıs
Tüm Kıbrıs Kimyagerler Birliği
Cyprus Anti-Nuclear Platform
Çevre Mühendisleri Odası
Basın-sen
Boran Kültür Sanat İnisiyatifi
ETEK – Kıbrıs Teknik Odası
Yeni Enternasyonalist Sol
Güç-Sen
52 Paylaşımlar