AKP’den Diyarbakır, Van ve Mardin’de Halk İradesine Darbe

Sendika.Org’un haberine göre; AKP bir kez daha halkın sandığa yansıyan iradesini çiğneyerek Diyarbakır, Van ve Mardin halkının büyük bir oy desteğiyle seçtiği belediye başkanlarını görevden aldı.

TC İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan’ı görevlerinden uzaklaştırdı.

TC İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır’a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin’e Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van’a Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye başkanvekili olarak görevlendirildi.

Tepki Gösteren Halka Polis Saldırısı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak kayyum darbesine tepki göstermek isteyen yurttaşlara polis saldırdı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak kayyum darbesine tepki göstermek isteyen yurttaşları polis engelledi. Herhangi bir açıklama yapılmasına izin vermeyen polis, yurttaşlara tekmelerle saldırdı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin önünde yapılan saldırının ardından polis ara sokaklara çekilen halka ikinci kez saldırdı. Yurttaşlar, belediye çalışanları, HDP’li milletvekilleri ve parti üye ve yöneticilerinin polis saldırısına rağmen direnişi sürüyor. Yurttaşlar, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıyor.