AKP’NİN DAYATMALARINA KARŞI “DON”LU TEPKİ

Kamuda yetkili sendikaların uzun süren talepleri ve çağrılarının ardından yılın bitimine iki gün kala Maliye Bakanı Zeren Mungan kamuda yetkili sendikalar KTAMS, Kamu-Sen, KTOEÖS, KTÖS, kamu emekçileri adına Kamu-İş ve Kamu Sağlık Çalışanları Yasası uyarınca da sağlıkta yetkili Tıp-İş ve Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Sendikası ile  Maliye Bakanlığı’nda bir araya geldi, 2015 mali yılı protokol görüşmelerine başlandı.

KTÖS’ten dayatmalara “Don”lu tepki don

Görüşmede KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil söz alarak sömürünün her alanda devam ettiğini, hükümetin göç yasası ile ilgili adım atmamak için hayat pahalılığı meselesini ortaya attığını söyledi. Elcil “Kıbrıs Türk toplumunun fakirleştirilmesi temel amaçtır. Bu noktada neredeyse halkımızdan donu dahi istenecektir. Onun için biz bugün Sayın Maliye Bakanı’na bir hediye getirdik. Vatandaşın donunu dahi istiyorsunuz alın bunu götürün teslim edin TC Elçiliği vasıtasıyla AKP hükümetine versinler” diyerek, Mungan’a kalpten bir kutunun içerisinde beyaz “don” hediye etti. Mungan ise paketi kabul etmedi.

Elcil’in konuşması ve Mungan’a paketi verdiği video:

“Ortak öneri…”

Konuşmaların ardından Bakan Mungan’a, Kamu-Sen, KTAMS, KTÖS, Kamu-İş, ve Tıp-İş’in ortak hazırladıkları önerileri yazılı olarak sundular.

Ortak öneri şunları içeriyor:

“2015 yılı için herkesin eşit HP almasına, yine herkese eşit artışın verileceği konusu yasal düzenleme ile eş zamanlı olarak yapılması koşuluyla  tarafız, Ancak, bunun için şunların da yapılması kaçınılmazdır;

1.”Göç yasası” kaldırılmalıdır.

2.HP’yı oluşturan sepetin günümüz koşullarına göre sendikalarla ve gerçekçi şekilde yeniden belirlenmelidir.

3.Bu görüşme süreci takvimlenmelidir.

4.Sendikasız hiç kimsenin çalıştırılamayacağı yönünde yasal düzenleme yapılmalıdır.(özel sektör çalışanlarının da korumak için)

5.Vergide adalet sağlanarak,vergi oranları düşürülüp,tabana yayılmalıdır.

6.Tüm yolsuzluk dosyaları şeffaf şekilde açılarak (Batık bankalardaki,Kamu Bankalarındaki,Ercan’daki, Rüşvet aldığı iddia edilen bakanın kim olduğu açıklanarak gereken yapılmalıdır. ihalelerdeki  şaibeler…)Yolsuzluk yapanlar cezalandırılmalıdır.

7.Nerden buldun Yasası Çıkartılarak,geliriyle orantılı olmayan mal ve servet sahiplerinin tümünden hesap sorulmalıdır.

8.Milletvekili sayısı düşürülmelidir.

9.Belediye sayısı azaltılabilir.

10.Görevine gitmeyen ,partizanca korunan, tüm öğretmen,memur ve kim olursa olsun görevine son verilmelidir.

11.Tüm örtülü ödenekler kaldırılmalıdır.

Bütün bunlar ve protokol masasında tartışacağımız diğer konular birlikte ele alınmalı ve uzlaşı sağlanarak kararlar üretilmelidir.”

Maliye Bakanı Zeren Mungan ile kamuda yetkili sendikalar 22 Ocak Perşembe günü tekrar bir araya gelecek.

FOTOĞRAFLAR: TAK

Be the first to comment

Leave a Reply