ALEVİ ÖRGÜTLERİ: “YASTA DEĞİL İSYANDAYIZ”

Türkiye’de Perşembe günü Okmeydanı’nda yapılan Berkin Elvan anması sırasında çıkan olaylarda Cem Evi’nde polis tarafından gerçek mermiyle başından vurularak öldürülen Uğur Kurt için Kıbrıs’ta  da eylem yapıldı.

KKTC Alevi Kültür Merkezi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin çağrıcısı olduğu eylem bugün saat 15:00’de yapıldı. Kuğulu Park’ta toplanan örgütler TC Elçiliği’ne yürüdü.  Burada Türkiye’de polis tarafından öldürülen gençler ve Soma’da ölenler için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

Saygı duruşunun ardından ise ortak basın açıklaması okundu. Açıklamaya Baraka Kültür Merkezi, Yeni Kıbrıs Partisi de imza attı.

Açıklamada, Türkiye’de Aleviler üzerinden sünni bir cephe yaratılmaya çalışıldığı belirtilerek, toplumun şimdiye dek tahriklere kapılıp buna izin vemediği belirtildi.

Kendi siyasal yaşamlarıı gerginlik ve ayrımcılık ile besleyenlerin kamu vicdanında yargılanacağı ifade edilen bildiride; “İçeride, dışarıda, köylerde, şehirlerde, Avrupa’da, Laskiye’de, fabrikalarda, Roboski’de, Hatay’da, Gezi’de, Soma’da, Gazi Mahallesinde, Okmeydanı’nda tüm yaşadığımız, nefes aldığımız yaşam alanlarıda, “yasta değil isyandayız”. Bu ülkenin, üzerinde yaşayan tüm yurttaşlarına ait olduğunun altını çizerek: “ölmüştür, geçmiştir” anlayışının teredilerek, demokrasi ve insan hakları üstünlüğünün hakim olmasını temenni ederiz.

DSC_0214 DSC_0205

 

36 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply