ALEXİS, BERKİN VE HALKLARIN KARDEŞLİĞİ – MUSTAFA KELEŞZADE

 

Alexis ile bundan seneler önce bir eylemde kardeşleştim. Önce 6 Aralık 2008’de, Yunanistan’daki neo-liberalizm karşıtı bir eylemde polisin 15  yaşındaki bir çocuğu vurup öldürdüğünü öğrendim. Ardından ise 8 Aralık’ta Yunanistan’da halen etkili olan ve tüm dengeleri değiştirmiş isyan hareketi başladı.

 

 

 

 

 

 

O arada başka bir şey daha oldu. Alexis için “Kardeşimsin Alexis” adıyla farklı coğrafyalarda dayanışma eylemleri gerçekleşitirildi. İşte Alexis ile buna benzer bir dayanışma eyleminde Lefkoşa Otobüs Terminali’nde kardeşleştim. O eylemde yürüdükçe Alexis’in acısını ve ona bunu yapanlara karşı öfkeyi içimde hissettim. Böylece Alexis benim de bir parçam ve kardeşim oldu. Tıpkı neoliberalizme karşı direnen tüm halklarının kardeşi olduğu gibi.

 

foto 2

 

 

Berkin Elvan geçtiğimiz sene 14 yaşındaydı.  16 Haziran’da gözü dönmüş bir polis Berkin’i Okmeydanı’nda evinin yanı başında ekmek almaya giderken gaz kapsülü ile kafasından vurdu. Berkin faşizme karşı umudun direnişini 269 gün boyunca sürdürdü ve ardından direnişi bizlere bırakarak ışıklar içinde uyumaya ayrıldı.

Bu 269 gün içinde kardeşleştik Berkin’le. Onu tanıdık, onun için göz yaşı döktük ve onun direnişini selamladık. O öldüğünde ise kaybettiğimiz 15 yaşındaki çocuk kardeşimizdi artık. Bunun öfkesi ve acısı ile çıktık farklı coğrafyalarda sokaklara. Türkiye halklarının mücadelesi ile dayanışma ve  acımızı paylaşma adına. Yunanista’da da bu eylemler gerçekleşti. Eylemlerde Türkçe ve Yunanca taşındı 15 yaşında kaybettiğimiz iki kardeşimizin adı. İki ismin de başında farklı dillerde kardeşimsin yazıyordu…

foto 3

Yaşasın halkların kardeşliği diye bir slogan vardır farklı dillerde atılan. Bazıları bu sloganla dalga geçer ve “birbirini öldüren halklar mı kardeş?” diye sorarlar. Sanırım Alexis ve Berkin bu soruya en güzel cevabı vermekteler. Yakın tarihte bir birinden nefret ettirilen Türkiye ve Yunanistan halkları, bugün o halkarın çocuklarını kendi kardeşleri olarak bağırlarına basıyorlar. Direniş ve ortak acıları onları hiç bir bağın kuramayacağı bir bağla birleştiriyor.

Berkin ve Alexis kardeşler barışın arzulandığı tüm coğrafyalarda hakların nasıl kardeşleşeceğinin örneği olarak dikiliyor karşımıza. Sistemin dayattıklarına karşı direnişlerimiz ve dayanışmamız bizleri kardeşleştirecek. İşte o gün Alexis’ler ve Berkin’ler, Kürt ve Türk, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen çocuklar öldürülmeden de kardeşlerimiz olacaklar.

 

berkin-alexis-6-630x400

85 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply