“Anayasa Değişikliğine Hayır”

Peki bu davaların hızlanması için ne olması lazım? Kaza mahkemelerindeki yargıç sayısının artması lazım, artan yargıç sayısı ile paralel özel branş mahkemelerinin kurulması lazım. Yıllardır istediğimiz ve sadece Yüksek Mahkeme tarafından yapılabilecek bir şey olan İş Mahkemesi’nin kurulması lazım!Peki bu Anayasa değişikliği Kaza mahkemelerindeki yargıç sayısını mı arttırıyor? HAYIR!

Bağımsızlık Yolu Partisi Genel Başkanı Münür Rahvancıoğlu’ndan, seçimlerle eş zamanlı yapılacak olan referanduma ilişkin açıklama.

Açıklama şöyle:

Deniliyor ki “Anayasa değişikliği ile mahkemelerin işleyişi rahatlayacak, davalar daha hızlı çözümlenecek!”Mahkemelerin işleyişinin rahatlamasından bir vatandaş olarak siz ne anlarsınız? Ben, bir davanın ortalama 2-3 yıl sürmemesini; tecavüz, taciz, hırsızlık, gasp, iş kazası, boşanma, maaş alacağı, işten durdurma vb davaların daha erken sonuçlanmasını anlarım… Yani bir vatandaş olarak beni birebir ilgilendiren davaların hızlanmasını anlarım…Peki bu davaların hızlanması için ne olması lazım? Kaza mahkemelerindeki yargıç sayısının artması lazım, artan yargıç sayısı ile paralel özel branş mahkemelerinin kurulması lazım. Yıllardır istediğimiz ve sadece Yüksek Mahkeme tarafından yapılabilecek bir şey olan İş Mahkemesi’nin kurulması lazım!Peki bu Anayasa değişikliği Kaza mahkemelerindeki yargıç sayısını mı arttırıyor? HAYIR! Bu Anayasa değişikliği biz vatandaşları bire bir ilgilendirmeyen, Yüksek Mahkeme yargıçlarının sayısını arttırıyor. Yüksek Mahkeme iş kazalarına bakmaz, hırsızlığa, tacize, mobbinge, cinayete, maaş alacağına bakmaz! 2,3 bazen 5 yıl süren bu davalar Yüksek Mahkeme’nin değil Kaza Mahkemesi’nin konusudur! Yani size söylenen “mahkemenin işleyişi rahatlayacak” iddiası gerçek değildir! İş Mahkemesi kurmayan, halkı bire bir ilgilendiren davalarda hiçbir rahatlama yaratmayacak bir Anayasa değişikliğine neden onay verelim? Yıllardır İş Mahkemesi isteyen insanlar olarak, İş Mahkemesi kurmayıp özel sektör çalışanlarının arşa varmış sorunlarına kulak tıkayanların sayısını arttırsak ne olur? Sadece bu açıdan bile düşünüldüğünde, bizim bu Anayasa değişikliği referandumuna cevabımız #HAYIR‘dır… Hayırlısı olsun..

161 Paylaşımlar