Ankara’yı Çıldırtan Gün: 28 Ocak Toplumsal Varoluş Mitingi

2011 yılının başlarında TC’den dayatılan ekonomik dayatma pakete karşı 28 Ocak 2011’de Sendikal Platform ilk Toplumsal Varoluş Mitingi’ni düzenlemişti. Mitingde açılan Ankara karşıtı pankartlar ve atılan sloganlar uzun süre gündem olmuş, Erdoğan Kıbrıslı Türklere hakeretlerde bulunup ilgilendiği şeyin Kıbrıs’taki stratejik çıkarları olduğunu söylemişti. Kıbrıs’ın kuzeyindeki sendikaları bitirmek, toplumsal muhalefeti yıpratmak adına Ankara’nın bugün halen devam eden bir “çalışma” başlatmasına sebep olacak derecede ses getiren o günü hatırlayalım.

Pakette neler vardı

Ankara tarafından dayatılan pakette hayat pahalılığının kaldırılması, Katma Değer Vergisi’ne aşırı zam yapılması, özelleştirmeler gibi maddeler vardı. Mitingden günler öncesi kamuda örgütlü Ktams, Ktös, Ktoeös, Güç-Sen, Kamu-Sen, Dev-İş, örgütlü oldukları  birçok yerde süresiz greve başlatmışlardı.

16266149_10154436696664538_3541651213865194677_n

Miting günü hayat durdu

Miting günü Sendikal Platforma bağlı tüm sendikalar örgütlü bulundukları işyerlerinde grev yaparak hayatı durdurdular. Bakanlar Kurulu ise Sivil Havacılık ve bağlı dairelerde yapılacak grevlere 60 günlük grev yasağı getirmişti.

“Ankara Elini Yakamızdan Çek”

Lefkoşa İnönü Meydanı’nda gerçekleştirilen mitinge çok büyük bir katılım sağlandı. O dönem basında çıkan haberlere göre yaklaşık 30,000 kişi katılmıştı. Mitingde “Bu memleket bizim biz yöneteceğiz”, “Vardık Varız Var Olacağız”, “Birlik Mücadele Dayanışma”, “Hükümet İstifa”, “Paketinizle gideceksiniz”, “Ankara elini yakamızdan çek” gibi sloganlar atıldı.
Pankartlar ise “Ankara Elini Yakamızdan Çek”, “Kurtarıldık mı? Hass-tir”, “Büyük Yalanların Küçük Hükümeti”, “Çiçeğim, şimdi kime benzerik”, “Emri Veren de Boyun Eğen de Hesap Verecek”, “Özelleştirmeye Hayır”, “Artık Yeter”, “Bu Memleket Bizim” şeklindeydi.

Kıbrıslı Türklere “Besleme”

Dayatma paketlere karşı çıkılması Erdoğan’da büyük öfke yaratmış ve Kıbrıslı Türklere “Besleme” diyerek Kıbrıs’ta “Stratejik Çıkarları Gereği” bulunduğunu söylemişti. Bu mitingin ardından 2 Mart ve 7 Nisan tarihlerinde iki büyük miting daha organize edilmişti. O dönem sendikalar öncülüğünde örülen başarılı muhalefet, Ankara’nın yerli işbirlikçileri ile birlikte bugün halen devam eden “sendikaları bitirme” kampanyasını başlatmasına sebep olmuştu.