Argasdi Dergisinin 56. Sayısı “Bilim, Teknoloji, Ütopya” Dosyasıyla Yayımlandı

Baraka Kültür Merkezi’nin üç aylık kültür-sanat-politika dergisi “Argasdi”nin 56. sayısı raflardaki yerini aldı. Dergi, 10TL okur katkısı ile Lefkoşa, Mağusa ve Omorfo Khora kitabevlerinden, market ve gazete bayilerinden temin edilebilir. Hammaliye Kurulu olarak adlandırılan yayın kurulunun sunuş yazısında derginin içeriği şu şekilde açıklanıyor:

Derginizin sayfalarında gezinirken, ülke gündemine dair eleştirel okumalar yapabileceğiniz; kitap, film ve tiyatro yazıları, şiir ve karikatür sayfaları ile sanatsal bir tat alabileceğiniz; feminizme bıraktığımız İZ’i takip edebileceğiniz; kültürümüze has Lefkara işi hakkında bilgi edinebileceğiniz gibi “Bilim-Teknoloji-Ütopya” dosyamızda birbirinden ilginç makaleler bulacaksınız.

Teknoloji bağımlılığını, dijitalleşmenin tüketim kültürüne etkisini, patronların çalışanlarına “sundukları” teknolojik imkanlarla iş dışı zamanımıza da sinsice müdahale ettiklerini okuyacaksınız bir yazıda… Telefonundan bir saniye uzak kalamayan insanların bile neden doğada stresten uzaklaşıp rahatladığını sorgulayacaksınız aynı zamanda.

Mobese kameralarıyla 7/24 gözetlenmemizin sebeplerini ve sonuçlarını değerlendirirken, öte yandan kendi rızamızla sosyal medyada deşifre ettiğimiz özel yaşamımızı yatırıyoruz masaya ve sadece devlete değil şirketlere de çeviriyoruz sivri kalemimizi.

Bir yazıda hem ekolojik hem de teknolojik şehirler kurmanın hayal değil mümkün olduğunu ve dünyadaki örneklerini inceliyor, bir diğer yazıda ise yapay zekanın geleceğini tartışıyoruz.

Yaşanan reel sosyalizmin ilk yıllarda yarattığı insani kalkınmayı, ardından ise rekabetçi bir anlayışla doğaya ve insan sağlığına verdiği zararları hatırlıyor, gerçek bir sosyalizmde bilim ve teknolojinin insanlığa nasıl hizmet edeceğini tahayyül ediyoruz. Öte yandan en güzel yönetimin teknik bilgi ve aydınlanmış kişiliği ile uzmanlarca yürütülebileceğini varsayan ve giderek yükselen uzman fetişizminin ürünü olan teknotrat hükümet yaklaşımını yargılıyoruz.

 

12 Paylaşımlar