Arıklı’ya Bir Kınama da Gazeteciler Birliğinden

ktgb
ktgb

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, YDP’li Erhan Arıklı’nın tavrını kınadı.

Açıklama şöyle:

SİYASİLER NE ZAMANDAN BERİ GAZETECİLERİN KİME, HANGİ SORUYU SORACAĞINA KARAR VERİYOR?

Son günlerde gazeteciler, gazeteci örgütleri ve yayın organları sözlü saldırılara maruz kalıyor. Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) olarak, bu saldırıların bazılarına tepki verdik, bazılarını ise “hata olabilir” düşüncesiyle anlayışla karşıladık.

Ancak son iki gündür Kıbrıs Medya Gurubu kaynaklı tartışmalar sabrımızı taşırmıştır.Bugün yaşanan gelişmeyi ise hayretle takip ettik. Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Kubilay Özkıraç’ın yakıt ihalesiyle ilgili iddialarını yanıtlamak üzere bağlandığı Genç TV’de program sunucusu Muazzez Gazihan’a yönelik tavrını kınıyoruz.

Bir siyasinin, yıllarını bu işe vermiş bir basın çalışanına azarlar bir ses tonuyla işini öğretmeye çalışması, “Sen de sormuyorsun ki, sen de demiyorsun ki” ifadeleriyle mesleğini iyi yapamadığını ima etmesi, “Sizin yayıncılık anlayışınız da budur” diyerek hem televizyon kanalını hem de Gazihan’ı suçlaması kabul edilemezdir.

“BRT’nin basın örgütlerinin açıklamalarını sansürlemesini de protesto ediyoruz”

Siyasiler ne zamandan beri gazetecilerin kime hangi soruyu soracağına karar veriyor? Kaldı ki Sayın Erhan Arıklı zaten kendisine doğan cevap hakkı nedeniyle yayına bağlanmıştır. Arıklı’nın yayında kullandığı saldırgan dilin, son zamanlarda yaşanan gelişmelerin devamı olduğu değerlendiriyoruz ve “Bu bardağı taşıran son damladır” diyoruz. Ayrıca devlet televizyonu BRT’nin bu süreçte basına sahip çıkmak yerine basın örgütlerinin açıklamalarını sansürlemesini de protesto ediyoruz.

KTGB, basına yönelik saldırıların sürmesi halinde bunu yapan kurumların boykot edilmesini talep edecektir. Basın mensuplarına yönelik hakaretlerde bulunan kişilerin kim olursa olsun programlara davet edilmemesi, yayınlarda açıklamalarına yer verilmemesi talep edilecektir. Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu

7 Paylaşımlar