Asgari Ücret Belirlenemedi: Sendikasız Çalışanlar Krize Rağmen Bekletiliyor

2019’da geçerli olacak ilk asgari ücret belirlenemedi. Şu anki net Asgari Ücret 2279TL

Halk krizin etkilerini, hükümetin sermayeden yana izlediği önlemler nedeniyle günlük hayatında artan bir şekilde hissetmeye devam ederken, dün 15.00’te toplanan  Asgari Ücret Saptama Komisyonu yeni asgari ücreti belirleyemedi. Bir sonraki toplantı  17 Ocak Perşembe günü saat 17.00’de.

Çeler Sinyali Vermişti

Özel sektör çalışanlarını temsilen bir üyenin bulunmadığı komisyon toplantısından bir kaç gün önce  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler  “hem işçi, hem işveren hem de  devlet tarafını memnun etmeye çalışıyoruz ancak öngördüğümüz artış bir kısmı mutlu edecek” diyerek emekçi lehine bir karar çıkmayacağının sinyalini vermişti.

Ayrıca Çeler daha önce “Asgari Ücret”i artırmak için, ödeneğin patronun cebine gideceğini bile bile, ödemesi İstihdam Destek Merkezi fonundan yapılacak teşvik sistemi girişiminde bulunmuş ve yapılan ödemenin de işçinin değil patronun cebine gittiğini daha sonra itiraf etmişti.

Bağımsızlık Yolu ise özel sektör çalışanının temsil edilmemesi nedeniyle  Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun feshedilip, “Asgari Ücret”in kamuda verilen en düşük maaşa eşitlenmesi gerektiğini vurgulamıştı.