Asgari Ücretli, Patronların Keyfini Beklemeye Mahkum Edildi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugün yapılması planlanan ikinci toplantısı, ‘kapanma’ kararı ve İşverenler Sendikası’nın 5 üyesinden 2’sinde değişikliğe gidilmesi nedeniyle ertelendi.

Sermaye sahipleri karlarından olmasın diye adı ‘kapanma’ konulan ancak gerçekte bir kapanma niteliği taşımayan kararı şimdi de patronların taleplerine alet ediyorlar.

Asgari ücretli artış beklerken, patronlar sendikalarında üye değişikliğine gitmesi de erteleme içim sunulan bir diğer sebep.

Neredeyse tüm sektörler harıl harıl çalışırken, UBP-DP-YDP hükümeti Asgari Ücreti artırmamak için kapanma bahanesi kullanıyor.

YENİDÜZEN’e konuşan Komisyon Başkanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Çelebi Ilık, “Kapanmanın olduğu yerde, toplantı yapılmaz” dedi, açılma kararının adından toplantının kaldığı yerden devam edeceğini aktardı.

Öte yandan İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun ise Pazartesi günü yapılan gayrı resmi görüşmede sendikadan istifasını sunan 2 isim yerine  bakanlıktan yeni atama yapılması talebinde bulunduklarını dile getirerek, toplantının bu nedenle ileri bir tarihe iletildiğini kaydetti.

Komisyondaki işçi temsilcisi Hür-İş Başkan Vekili Serdaroğlu, “İşverenler Sendikası, asgari ücreti artırmama talebindedir” diye konuşarak, “bu istifa bahane edilemez, yanlıştır” şeklinde konuştu. Önceki gün Komisyon Başkanı Çelebi Ilık ile görüştüklerini ifade eden Serdaroğlu, toplantının yapılmamasıyla ilgili “kapanma” kararının öne sürüldüğünü kaydetti. Serdaroğlu, hükümetin sorumluluklarından kaçtığını da vurguladı.

362 Paylaşımlar