Askeri Mahkeme Vicdani Retçiyi Suçlu Buldu: “Meclis Gerekeni Yapmadı”

Bugün Askeri Mahkemede seferberliğe gitmeyi reddederek vicdani reddini açıkladığı için yargılanan Halil Karapaşaoğlu’nu mahkeme suçlu buldu ve 2000 TL para cezası veya 20 gün hapis cezasına mahkûm etti.

Para Cezası Ödenmeyecek

10 gün içerisinde para cezası ödenmemesi halinde Halil Karapaşaoğlu 20 gün hapis yatacak. Mahkeme çıkışı yapılan açıklamalarda daha önceki kararlarda da yapıldığı üzere para cezası ödemenin reddedileceği vurgulandı.

Savcılık Bildiğiniz Gibi: Kamu Aleyhtarı

Karar sürecinde davayı geri çekme inisiyatifi elinde bulunan savcılığın kararını yine kamu aleyhine kullandığı da net bir şekilde görüldü. 22 Ocak saldırganı faşistlerin yargılanması sürecinde ağır cezalık olan davayı ısrarla ağır cezaya götürmeyip hapis cezasını kısaltan savcılık, bu sefer ise ısrarı ile bir insanımızı fikirlerinden ötürü hapis cezasına mahkûm ettirdi.

Dava yargıcının ise meclisin gerekli yasaları çıkarmamış olmasının ve mevcut yasal mevzuatın mahkûmiyeti zorunlu kıldığını vurguladığı dikkat çekti.

İki Vicdani Ret Daha

Mahkeme çıkışı açıklama yapan Karapaşaoğlu da hükümetin en demokrat hükümet olduğu iddiasına vurgu yararak yaşanan çelişkiye dikkat çekti. Öte yandan Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Ali Kişmir ve Genel Sekreteri Serkan Soyalan da Vicdani Reddini açıkladı.

Bilindiği üzere hem hükümeti oluşturan 4 partinin seçim beyannamelerinde, hem de hükümet programında vicdani ret ile ilgili yasal düzenlemelerin sözü verilmekteydi. Hükümetin yaşananlar karşısında acil bir önlem geliştirip geliştirmeyeceği yoksa şu ana dek yaptıkları üzere partilerinin farklı kademelerinden kişilerin bireysel olarak ne kadar vicdani ret savunucusu olduklarını vurgulayan açıklamalarının arkasına sığınmakla mı yetinecekleri merak konusu.

229 Paylaşımlar