ATİNA TAMAM SIRA MADRİD’TE… GERİ SAYIM BAŞLADI!

PODEMOS:  “Geri sayım başladı. “Sermaye sınıfına büyük bir hoşçakal”

50 bini aşkın İspanya vatandaşı bu hafta sonu Podemos’un çağrısıyla Madrid sokaklarında eyleme hazırlanıyor. Daha önce Sevilla, Valansiya ve Barselona’da kitlesel yürüyüşler düzenleyen Podemos, ilk kez başkent Madrid’te bu denli kitlesel bir yürüyüşe hazırlanıyor.

Kibele Meydanı’ndan Puerta del Sol’a yapılacak yürüyüşün ardından meydanda miting düzenlenecek. Güzergahın dört yıl önce aynı rotada eylem gerçekleştiren işsizler yürüyüşüne atıfla özellikle seçildiği belirtildi. 15M adıyla düzenlenen 4 yıl önceki bu yürüyüşte ülke çapında yaklaşık 9 milyon vatandaş yer almıştı.

“Sermaye sınıfına büyük bir hoşçakal”

Podemos lideri Pablo Iglesias, yürüyüşe katılanlar herhangi bir parti flaması, bayrak taşımayacağını belirterek yürüyüşün “sermaye sınıfına büyük bir hoşçakal” anlamını taşıdığının altını çizdi.
Geçtiğimiz hafta Valensiya’da gerçekleştirilen eylemdeki konuşmasında Iglesias Başbakan Mariano Rajoy’u işaret ederek “haydi Rajoy’a bir mesaj gönderelim” demişti. Ardından 31’nde gerçekleşecek eyleme ilişkin “Geri sayım 31’nde başlıyor” demişti.

Podemos’un seçimlere dönük programında gaftada 35 saatlik çalışma süresi, istihdamı arttırmaya dönük kamu harcamalarının arttırılması, emeklilik yaşının düşürülmesi gibi öneriler mevcut. 2014 yılının Mayıs ayında gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Podemos ayrıca kar sağlayan şirketlerin işçi çıkarmasının yasaklanması ve asgari ücretin artırılması önerilerini programına dahil etmişti. Podemos İspanya’nın dış borçlarını “gayrimeşru” olarak tanımlıyor.

“Tarihe not düşeceğiz”

Yunanistan’da seçimler öncesinde aldıkları bu kararın ilk aşamasında hedeflenen kitlenin Puerto del Sol’da buluşturabilmenin zorluklarından dolayı kaygı taşıdığını belirten Podemos danışmanı Moruno, şimdi ise “eylemin tarihe not düşeceğine eminiz” açıklamasını yapıyor.
Yunanistan’da seçimler arifesinde yapılan son seçim mitinginde “Tarih kapımızı çalıyor” diyen Alexis Tsipras ile birlikte konuşan Pablo Iglesias, “demokratik seçim rüzgarı Avrupa’da şimdi esiyor” demişti.

15M, Öfkeliler Hareketi ve Podemos

2008 yılında başlayan krizin İspanya halkı üzerinde yarattığı tahribatla birlikte eşitsizliğe ve adaletsizliğe karşı “krizin faturasını biz ödemeyeceğiz” diyen milyonlar 15 Mayıs/15M hareketi etrafında bir araya geldi. Öfkeliler Hareketi olarak kendilerini adlandıran bu hareket, üç yılı aşkın bir süredir İspanya’nın 50’yi aşkın kentinde örgütlenmeye devam ediyor.

Podemos ise 15M hareketinin gelişmesiyle birlikte mahalle forumlarında tartışma süreciyle birlikte kuruldu. Podemos bugün forumlar biçiminin yer aldığı círculo  meclislerinde tartışmalarını devam ettiriyor. Meclisler gün geçtikçe artmaya devam ediyor, meclislerle birlikte Podemos ile birlikte yürüyenlerin sayısı da artıyor.

“Meclisler halkın kendi kararlarını aldığı mekanlardır”

Iglesias meclisleri “halkın kendini ifade edebildiği, kendi kararlarını aldığı mekanlar” olarak tanımlıyor. Meclislerin aldığı kararlara Parti merkezinin müdahale hakkının olmadığının altını çizen Iglesias, aşağıdan yukarı bir karar mekanizmasını benimsediklerini, meclislere ilişkin müdahalenin ancak ve ancak ırkçı, cinsiyetçi eğilimler söz konusu olduğunda mümkün olabileceğini belirtiyor.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinden çok kısa bir zaman önce (16 Ocak) oluşan Podemos, seçimlerde adaylarını meclisler aracılığıyla seçmişti.
Podemos’un ana taleplerinden bir tanesi oligarşiye ve rejime karşı 1978 rejiminden arınan yeni bir düzenin inşa edilmesi.

Be the first to comment

Leave a Reply