“Bağımsız Kıbrıs” Süreciyle İlgili Bütçe ve Değerlendirme Metni Yayınladı

Bu yıl “Bağımsız Kıbrıs” sürecini birlikte organize eden örgütler, süreçle ilgili ortak bir değerlendirme metni yayınladı.

Baraka Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu, Birleşik Kıbrıs Partisi, Kıbrıs Sosyalist Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden oluşan organizatör örgütler, etkinlikler sırasında yapılan harcamaları da şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaştı.

Örgütlerin kamuoyu ile paylaştığı “Bağımsız Kıbrıs 2017 Değerlendirmesi” şöyle;

“Son yıllarda olduğu gibi bu yıl da 14 Ağustos’ta Bağımsız Kıbrıs için sokaktaydık.

Bilindiği üzere, adaya peşi sıra NATO ülkelerinden müdahaleler gerçekleşmiştir. Bu müdahaleler 15 Temmuz Yunanistan Darbesi ile başlayıp, 20 Temmuz Türkiye çıkartması ile derinleşmiş, 14 Ağustos 2. Harekâtı ile ise adanın bölündüğü günümüz halini almıştır.

Bölünmüş adamızın kuzeyi izolasyonlara maruz bırakılsa da, ne neo-liberal saldırganlığın, ne de gericiliğin adamızın kuzeyine girişini engellemektedir. Üretimden kopartılmış, bağımlılaştırılmaya çalışılan coğrafyamızda emek sömürüsü, kim yerli, kim göçmen bakmaksızın artarak sürerken, Koordinasyon Ofisleri, Din İşleri Dairesi Değişiklik Yasası gibi girişimlerle gerici politikalar egemenler tarafından bizlere dayatılmaktadır…

İşte tam da bu ortamda, ülkemizde yer alan tüm işgallere karşı süren Bağımsız Kıbrıs eylemlilikleri bu sene de aynı inat ve inançla ama daha kitlesel, daha güçlü ve umutla devam ederken bunu farklı renkleri temsil eden 6 örgütle gerçekleştirdi. Bağımsız Kıbrıs için bir araya gelen yapılar, ortaya koyduğu eylem ve etkinliklerle Mağusa’dan Lefke’ye kadar ada yarımızın dört bir yanına yayıldı.

Buna göre;

  • Bağımsızlık Yolu tarafından, Omorfo Bandabuliya önünde gerçekleşen Barış ve Bağımsızlık Formu;
  • Baraka tarafından, Baraka Lokalinde gerçekleşen Bağımsızlık Şarkıları ve Şiirleri Gecesi;
  • Bağımıszlık Yolu tarafından, Lefke AKM’de Üretim ve Bağımsızlık Sunuşu Sanayi Holding Belgeseli Gösterimi;
  • Organizatör örgütler tarafından düzenlenen, Bağımsız Kıbrıs ve Göçmenler konulu yuvarlak masa etkinliği;
  • Bağımsızlık Yolu tarafından, Mağusa Khora’da gösterimi yapılan Burn! Film gösterimi ve de;

14 Ağustos Pazartesi günü eski Pronto çemberinden başlayıp, İngiliz Elçiliği ve ardından Amerikan Temsilciliğinden geçilerek devam edip, son olarak TC Elçiliği önünde, sloganlar, şiirler, şarkılar, dayanışma mesajları ve ortak hazırlanan bildirinin okunmasıyla son bulan yürüyüşte esas olan iş, güç ve eylem birlikteliğiyle Bağımsız Kıbrıs şiarının yükseltmekti ve öyle de oldu.

Süreç içerisinde, el bildirisi yapım ve basımı gibi gider kalemleri, özveri ve dayanışma temelinde halledilirken; süreç boyunca sadece, yuvarlak masa etkinliği için KTÖS’e salon kirası olarak ödenen 100TL ve sosyal medya duyuruları için eylem afişini etkin yaymak adına verilen 80 TL olmak üzere toplamda 180 TL harcama yapılmıştır.

Bağımsız Kıbrıs için bir araya geldiğimiz bu süreçte, esas olan çaba, özveri ve dayanışmadı. Süreç bize bir kez daha gösterdi ki bir eylem ve etkinlikler dizisini organize etmek büyük bütçeler değil, inançla emek koyan örgütler ve halkın nabzını tutup bu amaçta halkla hareket etmeyi gerektirir.”

18 Paylaşımlar