Bağımsızlık Yolu; 8 Mart’ta Girne, Omorfo, Lefkoşa ve Mağusa’da Sokaktaydı

Bağımsızlık Yolu, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde 4 bölgede sokaktaydı.

Girne’de, Hirondelle Çemberi olarak bilinen noktaya “Kadın Emek Özgürlük” ve “Yaşamın Yarısından Kavganın Yarısına” yazılı pankartlar ve mor bayraklar asarak kadının özgürleşme mücadelesinin sokakta verilmesi gerektiğine dikkat çeken Bağımsızlık Yolu Girne Birimi,  Kaymakamlık binası önünde, 13.00’te kadın sığınma evi  talebiyle bir basın açıklaması okudu.

Mağusa’da örgütlerin ortak organize ettiği ve 17.00’de DAÜ Çemberi’nden başlayıp Sakarya Çemberi’nde sona eren “eşitlik güçlendirir” sloganıyla gerçekleşen yürüyüşe katıldı.

Lefkoşa’da ise; Kadın Eğitimi Kolektifi, Akdoğan Fikir Sanat Atölyesi, BES, GÜÇ-SEN, HAK-SEN, KTÖS, Baraka Kültür Merkezi ve Bağımsızlık Yolu tarafından ortak düzenlenen ve 17.30’da Citroen Işıkları’ndan başlayıp Meclis önünde sona eren yürüyüşle sokaktaydı.

“Lefkoşa’nın Cadısı Kalbimizde Yaşıyor”

Ayrıca kitle Cadı’nın Evi isimli mejkanın önünde durarak, Lefkoşa’nın simgesi haline gelmiş ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Cadı Bar direktörü Naime Timur için ise “Lefkoşa’nın Cadısı Kalbimizde Yaşıyor” ve “Naime abla için ses çıkar” sloganları attı.

Omorfo’da kendi yaptığı çağrıyla ortak organize edilen ve 18.00’de Güzelyurt Terminali’nden başlayıp Bandabulya’da sona eren; Akçay Kültür Sanat Derneği, Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, Kalkanlı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kadın Eğitimi Kolektifi ve Sosyalist Düşünce Topluluğu’nun da katıldığı yürüyüşte sokaktaydı.

Yürüyüşlerde, “Yaşasın 8 Mart Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Devletin Görevi Sığınma Evi”, “Cami Değil Sığınma Evi”, “Pezevenk Devlet İstemiyoruz”, “Gece Kulüpleri Kapatılsın”, “Görünmeyen Emek Sesini Yükselt”, “Sendikasız Çalışmak Yasaklansın”, “Son Son Son Sömürüye Son Cinsel Sınıfsal Sömürüye Son” “Kadın Yaşam Özgürlük”, “Zıpla Zıpla Zıplamayan Cinsiyetçi” gibi sloganlar atıldı.

 

 

113 Paylaşımlar