Bağımsızlık Yolu Ferda Koç İle Söyleşi Gerçekleştirdi

ADL Özel
Bağımsızlık Yolu’nun dün akşam gerçekleştirdiği AKP Türkiyesi ve direniş konulu söyleşide konuk Ferda Koç, Türkiye’de yaşanan olaylara ve son gelişmelere ışık tutacak bilgiler verdi.
Ferda Koç, AKP iktidarının ve oluşan İslami rejimin neoliberal politikalar ışığında Türkiye halkına yansımalarını aktardı. Erdoğan’ın 7 Haziran seçimlerini kaybedeceğini anlamasıyla Kürtlere karşı başlattığı baskı 6-7-8 Ekim tarihlerinde savaşa döndü. Önceleri evlere gelişi güzel baskınlar düzenleyen AKP’nin polisini engellemek amaçlı Kürt kadınların barikatlar kurmasıyla başlayan direniş, polisin mermi kullanıp insanları öldürmeye başlaması, gençlerin de direnişe katılıp büyük bir direnişe dönüşmesine sebep oldu.
Bu mücadelenin ardından Kürt direnişi ile Türkiye Solu’nun, 1980den beri ilk defa paralellik arz etmeye başladığını belirten Koç, bunun da iyiye yorumlanması gerektiğini söyledi.
Ferda Koç, Akp ve İŞİD’in birlikte hareket ettiğini, polis özel harekata bağlı timlerin Esedullah Timi gibi Kürt halkına saldırttığını ve bu timlerin bağımsız hareket etme yetkileri ile donatıldığını aktardı.
Ferda Koç: Türkiye post modern darbeler ülkesi oldu
Erdoğan’ın 28 Şubatta başlayan ve Erdoğan Türkiye’si ile devam eden darbe girişimleri ile süreç başladı ve bugüne geldi. Son dönemde ise post modern darbeleri Erdoğan liderliğinde AKP uygulamaktadır. 7 Haziran seçimleri sonrası yaratılan istikrarsızlık politikasının devamında Efkan Ala, Hakan Fidan ve Erdoğan, Anayasaya aykırı davranarak Türkiye yönetimini saraya bağladılar. Göstermelik oluşturulan geçici bakanlar kurulunun, Erdoğan liderliğindeki saraydan yönetildiğinin altını çizen Koç, sarayın bu gücü kullanarak Kürtler üzerinden iç savaş başlattığını anlattı. Erdoğan’ın bu stratejik tavrının 1 Kasım TC erken seçimlerine yönelik olduğu üzerinde durulurken, sağ odaklı güçlerin AKP etrafında toplanmasına zemin hazırladığı vurgulandı. Kürt halkına yönelik baskıların ve iç savaş ortamının artmasıyla ve istikrarsız Türkiye söyleminin halka dayatılmasıyla AKP iktidarının 1 Kasım seçimlerinde başarıya ulaşması sağlandı.
Koç, bu süreçte CHP ve HDP’nin artan olaylarla birlikte mitinglerini iptal etmesi o dönemde bir hata olarak ortaya çıktığını söyledi. Türkiye’de gelişen olaylarla birlikte AKP ve Erdoğan Türkiyesi’nde bir anda bir değişim olamayacağını ancak değişimin demokratından aydınına, sosyalistinden devrimcisine, ekolojistinden öğrencisine birlikte başarılacağını aktardı. Sürecin haklar süreci olduğunu vurgulayan Koç, Türkiye halklarının haklarını geri alacağını ve daha özgür daha demokratik bir Türkiye yaratılacağına inandığını söyledi. 
Soru cevap kısmından sonra panel sona erdi.
ferda koç-4 ferda koç-3