Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Rahvancıoğlu: “Göç Yasası’nı Özel Sektöre de Taşıyacak”

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür  Rahvancıoğlu, “özel sektör çalışanlarına ek maaş desteğine” ilişkin sosyal medya hesabından çarpıcı bir açıklama yaptı.

Rahvancıoğlu, “özel sektör çalışanlarına ek maaş desteği” uygulaması ile Göç Yasası’nın bağlantılı olduğunu vurguladı..

Rahvancıoğlu’nun paylaşımı şöyle:

Bugün Meclis’te “özel sektör çalışanlarına ek maaş desteği” görüşülürken ilginç bir olay oldu: KTOEÖS üyeleri, üzerinde “Göç Yasası’na Dur De” yazan t-shirtler ile ayağa kalktılar…
Birbiri ile böylesine bağlantılı iki konunun, bu kadar net bir şekilde denk düşmesi gerçekten ilginç… Göç Yasası, yani kamuda 2011’den sonra işe girenlerle önce işe girenlere, aynı işi yapmalarına rağmen farklı haklar öngören Yasa ile “özel sektör çalışanlarına ek maaş desteği” birbiri ile nasıl mı bağlantılı? Şöyle:
Tıpkı Göç Yasası’na olduğu gibi bu uygulamada da, aynı işi yapan iki çalışan farklı maaşlar alacaklar. Sadece kktc vatandaşları ile yabancı uyruklular değil; aynı işi yapan, aynı kıdeme sahip iki kktc vatandaşı da farklı maaşlar alacak… Hatta her iki kktc vatandaşı da sendika üyesi olsa bile, birisi ek maaş desteği alabilirken diğeri almayabilecek!
Kısacası bize “sendikalaşma”, “maaş desteği” olarak sunulan bu uygulama ne tüm özel sektörde sendikalaşmaya hizmet edecek ne de tüm özel sektör emekçilerine maaş desteği sunacak. Bu uygulama sadece ve sadece Göç Yasası’nı özel sektöre de taşıyacak. Tıpkı Göç Yasası’nda olduğu gibi; aynı işi yapan iki kişiden biri alacak diğeri bakacak!
Biliyorum, size farklı umutlar veriyorlar, içinize farklı beklentiler ekiyorlar ve insan en çok gerçek olmasını istediği yalana kanar… Ama gerçek soğuk ve katıdır… Göç Yasası’na karşı kılını bile kıpırdatmayanların, özelde sendikalaşma istediğini mi düşünüyorsunuz? Bir daha düşünün… Bir de bu duyduklarınızdan hoşlanmasanız bile, sizi uyaranları unutmayın… Çünkü umutlarınız boşa çıkıp sizi kandıranlar başka türküler söylemeye başladığında da, biz burada emekçilerin ve sendikalaşmanın yanında dim dik duruyor olacağız…

28 Paylaşımlar