Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Rahvancıoğlu: “Özel Sektörde Patronun Dizginsiz Karına Yönelecek Her Şey Yasak”

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu, insan sağlığını tehlikeye sokacak derecede artan hava sıcaklıklarına ilişkin sosyal medyadan açıklama yaptı.

Rahvancıoğlu, afet derecesinde olan sıcaklardan herkesin şikayet ettiğini ancak hükümetin inşaatlarda çalışan işçiler ve motorda ter döken paketçiler başta olmak üzere özel sektör çalışanlarına yönelik bu hava koşullarına ilişkin bir açıklama dahi yapmadığını vurguladı.

“Özel sektörde işçiler, patronun inşaatı erken bitsin diye, beynini delen güneşin altında çalışmak zorunda. Paketçiler bunaltıcı sıcakta, cayır cayır yanan asfaltın üzerinde kaza riski artmasına rağmen çalışmak zorunda.” ifadelerini kullanan Rahvancıoğlu, özel sektörde bir çok yasağın bulunduğunu ancak patronun dizginsiz kârına yönelecek her şey yasakken, sadece ve tek ve yalnız sendikasız işçi çalıştırmanın yasak olmadığını belirtti.

Acıklama şöyle:

ÇOK SICAK DEĞİL Mİ? YA ÖZEL SEKTÖR?
Evet afet derecesinde bir sıcak var ve hepimiz bu durumdan şikayet ediyoruz. Hatta güneyde Meteoroloji Dairesi sarı ve kırmızı alarm ilan etmiş. Saat 11:00 ile 17:00 arasında mecbur kalınmadıkça 10 dakikadan fazla güneş altında kalınmaması konusunda uyarı yapmış.
Bizim inşaatlarda çalışan işçilerimiz ve motorda ter döken paketçilerimiz başta olmak üzere özel sektör çalışanları ile ilgili bir açıklamayı ise henüz duyamadık.
Özel sektörde işçiler, patronun inşaatı erken bitsin diye, beynini delen güneşin altında çalışmak zorunda. Paketçiler bunaltıcı sıcakta, cayır cayır yanan asfaltın üzerinde kaza riski artmasına rağmen çalışmak zorunda… Özel sektörde çok yasak var; patronun dizginsiz kârına yönelecek her şey yasak! Sadece ve tek ve yalnız sendikasız işçi çalıştırmak yasak değil!
Evet çoook sıcak… Klima altından yazılan durum bildirimlerinden, araba termometrelerine kadar tüm olgular böyle söylüyor. Ama işçiler de güneş altında çalıştırılmaya devam ediyor… Bu patron düzeni değişene kadar bu böyle devam edecek… Ama bu patron düzeni elbet bir gün değişecek… Değiştireceğiz…
#BağımsızlıkYolu

0 Paylaşımlar